Nefesine kavuştu

Nefesine kavuştu

Üç yıl boyunca günde 3 saat aralıksız nefesi kesilinceye kadar öksüren Doruk’u “Tek Port VATS” ameliyatı kurtardı. Şimdi çocukluğunu doyasıya yaşayan Doruk, özgürce koşup bisiklete biniyor

Doruk Alkan, henüz 7 aylıkken, 1 kilo 700 gram olarak doğdu. Solunum yetmezliği vardı, 35 gün yoğun bakımda kaldı. Çok direndi. Adını, bu direncinden etkilenen yoğun bakım hekimi önerdi. Taburcu edildikten 3 yaşına kadar sağlık sorunu yaşamadı. Sonra boğucu ve inatçı öksürük krizleri baş gösterdi. Tam 3 yıl sürdü. Önce alerjik astım tanısı kondu ama tedavisi hiçbir fayda sağlamadı. Acıbadem Maslak Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Halezeroğlu'na başvurdular. Çocuğa tomografi çekildi ve bronkoskopide akciğerinin sağ en alt lobunun tamamen bittiği ortaya çıktı. Çocuk "Tek Port VATS" yöntemiyle ameliyat edildi ve iyileşti.

'NEFES ALMAK OĞLUMLA GÜZEL'
Oğlunun 6 yaşına kadar her gün, hiç durmadan 3 saat arka arkaya öksürdüğünü vurgulayan anne Yasemin Alkan, şunları söyledi: "Bu süre zarfında hep 'astım krizi' denildi. Hiçbir tedavi derman olamadı. Nefessiz kalan oğlum yalvarıyordu 'Kurtar beni anne' diye. Şimdi oğlumuzun yeniden hayata dönmesinin eşsiz mutluluğunu yaşıyoruz. Oğlum ameliyat oldu. İkinci gün ayağa kalkabildi, beşinci gün taburcu oldu. Nefes almak oğlumla güzel. Doruk artık gönlünce koşup oynuyor. Arkadaşlarıyla istediği kadar bisiklete binebiliyor. Hiç yorulmuyor ve hiç ama hiç öksürmüyor."

KAMERALI OPERASYON
Doruk'un doğuştan akciğerinin sağ alt lobunun tamamen kapanmış olduğunu ve burada sürekli enfeksiyon ürer hale geldiğini belirten Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ise "Tek Port VATS yöntemiyle göğüs boşluğunu açmadan 2-3 santimetrelik bir yerden kamerayla kapalı olarak girerek ameliyatı yaptık. Tamamen bitik olan sağ alt lobu çıkarıp aldık. Alt lobun çıkmış olması Doruk'un hayatını olumsuz etkilemeyecek. Aksine pek çok faydası olacak. Doruk'un ameliyattan bu yana 4 kilo alarak 21 kiloya çıkmış olması dahi sağlıklı gelişim sürecinde olduğunu gösteriyor" dedi.
BİZE ULAŞIN