Milyonluk rüşvet çarkına dava!

Milyonluk rüşvet çarkına dava!

Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığının ihbarı üzerine, İstanbul Adliyesindeki icra müdürlüğü çalışanlarına yönelik "rüşvet" operasyonu gerçekleştirilmişti. Savcılık soruşturması sonucu aralarında icra müdürleri, müdür yardımcıları ve avukat katiplerinin bulunduğu 34 şüpheli hakkında dava açıldı.

İstanbul'da avukat katibi olarak çalışan bir kişi, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığına bir ihbarda bulundu. Katip, mailinde İstanbul Adliyesindeki İcra Dairelerinde müdür ve memurların, kendi işlerini yapmak için dahi rüşvet istediğini anlattı. Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı, mali ardından icra müdürlüğü çalışanları hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ihbar sonrası olayla ilgili soruşturma başlattı. Çağlayan Adliyesi'nde bulunan 14 ayrı icra müdürlüğünde teknik ve fiziki takip çalışması yapıldı. Gizli kameralarla yapılan teknik takipler sırasında, icra müdürlüğünde işlem yapan kişilerin 100 TL ile 10 bin TL arasındaki parayı zarfın içerisinde dosyaya koyduğu belirlendi. İcra müdürlüklerinde yıllık dönen rüşvet çarkının en az 1 milyon TL olduğu tespit edildi. Mali polis, Çağlayan Adliyesi'ndeki birden fazla icra müdürlüğüne eş zamanlı baskın düzenledi. 3'ü katip 15'i İcra Müdürü ve yardımcısı olmak üzere 19 kişi gözaltına alındı.

İCRA DOSYALARINI RÜŞVETLE ÖNE ÇEKMİŞLER

Gözaltına alınan zanlıların, rüşvet karşılığında icra dosyalarını öne aldıkları, dosyaların 1 aylık ilam süresini doldurmadan 1 günde dolmuş gibi gösterdikleri rüşvet vermeyen kişilerin işlemlerini geciktirdikleri belirlendi. Gözaltına alınan İcra Müdürü ve yardımcıları yapılan sorgulamalarında, zarf içerisinde dosyalara konularak kendilerine verilen paraların, taksi parası veya yapılan masraflarla ilgili paralar olduğunu söyleyerek, "kesinlikle rüşvet almadık" dedi.

GÖRÜNTÜLER SORUŞTURMA DOSYASINDA

Zarfların verilip alındığı görüntüler rüşvet operasyonunun en önemli delili olarak soruşturma dosyasına konuldu. Şüphelilerin de kendilerine verilen zarfları almalarına ilişkin görüntüler dosyaya eklendi. 19 şüpheliden 4'ü tutuklandı, bazı şüpheliler ise haklarında yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

SAVCI, İHBARCIDAN RÜŞVETİ DİNLEDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu savcısı Basri Aydın tarafından yürütülen soruşturma geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Savcı, ihbarcıların ifadelerine başvurup, İcra dairesinde dönen görevli memurların rüşvet çarkını bir kez daha dinledi. İhbarcılar, İcra memurlarının önce para için pazarlık yaptığını ardından parayı çekmeceye bıraktıklarını anlattı. Yemeğe veya çay içmeye çıktıklarında da bazı memurların parayı elden aldığını anlattı. Para vermedikleri için, dosyaları sürüncemede kaldığını belirten avukat katibi, "Büroda sıkıntı yaşıyoruz. Baskı görüyoruz. Dosyalarımız işlemsiz kalıyor ve bu yüzden para vermeye zorlanıyoruz" dedi.

"RÜŞVET DEĞİL, DOSYA MASRAFI"

Teknik takip ve inceleme sonucu tespit edilen 34 şüphelinin de ifadelerine başvuruldu. Şüpheli memurlar, görüntüler ve telefon tespit tutanaklarıyla delillendirilen rüşvet görüntülerini reddederek, dosya masrafı olduğunu ileri sürüp, rüşvet aldıklarını reddetti. Memurlarla iş birliği içerisinde rüşvet olan iki avukat katibi de dosyada şüpheli oldu.

İDDİANAME DÜZENLENDİ

Hazırlanan iddianamede, aralarında icra müdürü, müdür yardımcısı ve avukat katibi bulunan 34 şüphelinin, dosyalara yapılan her işlem için rüşvet alıp verdiği ya da rüşvet alan memurlarının gözetimini ve denetimini yerine getirmeyerek görevlerini ihmal ettiği ileri sürüldü. 34 şüpheli hakkında, "Rüşvet almak, rüşvet vermek ve görevi ihmal" suçlarından 2 yıldan 18'er yıla kadar değişen hapis istemleriyle dava açıldı. Dava, Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

BİZE ULAŞIN