Mülteci faciası: 7 ölü

Mülteci faciası: 7 ölü

Yunan adalarına geçmek isteyen Suriye, Irak ve Afganistan uyruklu 16 mülteciyi taşıyan tekne Çeşme’de battı. Ölenlerden 4’ü çocuk, biri kadın

İzmir'in Çeşme ilçesinden, yasadışı yollarla Yunan adalarına geçmek isteyen Suriye, Irak ve Afganistan uyruklu 16 mülteci, önceki gece 6-7 kişinin sığabileceği 3 metrelik bir tekneyle denize açıldı. Havanın bozuk olmasına rağmen can yelekleriyle ölüm yolculuğuna çıkan mülteciler 2 mil kadar açıldıktan sonra fırtına çıktı. Tekne, saat 21.00 sıralarında Karaada yakınlarında alabora oldu. İhbar üzerine olay yerine gelen Sahil Güvenlik botu, biri kadın 2'si çocuk 9 mülteciyi boğulmaktan son anda kurtardı. Ancak 4'ü çocuk biri kadın 7 mülteci boğuldu. Olayı organize ettiği iddia edilen bir kişi yüzerek kaçtığı Karaada'da gözaltına alındı.

177 MÜLTECİ YAKALANDI
Öte yandan İzmir'in Urla ilçesinde, önünde "TRT Görev Aracı" tabelası bulunan 3 minibüsü durduran jandarma ekipleri, Suriye, Somali ve Pakistan uyruklu 76 mülteciyi yakaladı. İzmir Karşıyaka'da 15, Kırklareli'nin Demirköy ilçesinde 20, Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde de 27 mülteci yakalandı.
Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde de, 39 Suriye uyruklu, 2 yelkenli tekne ile Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek üzere yola çıktı. Teknelerden biri pervanesine halat dolanması sonucu kayalıklara çarpıp su almaya başladı. İhbar üzerine Jandarma ekipleri, karaya çıkan Suriye uyruklu 39 kişiyi yakaladı. Organizatör olduğu belirlenen 5'i Ukraynalı, 2'si Türk 7 kişi de gözaltına alındı. Diğer tekne ise sahil güvenlik unsurlarınca yedeklenip Bozcaada Yat Limanı'na getirildi.
BİZE ULAŞIN