Sünnet derisinden ayağa yama yapıldı

Nevşehir’de 4 yaşındaki Y.Ç.’nin yanan ayağı, sünnet derisinden yapılan yamayla onarıldı. Y.Ç. bir haftalık özel pansumanla takip edilmek üzere taburcu oldu

Sünnet derisinden ayağa yama yapıldı
Nevşehir'de bir çocuğun sünnet derisiyle, yanan ayağı tedavi edildi. Nevşehir Devlet Hastanesi'nde 4 yaşındaki Y.Ç.'nin ayağına sünnet derisi yamandı. Ayak sırtı yanan Y.Ç., Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Nevşehir Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Polikliniği'ne üç hafta önce getirildi. Ayağının yaklaşık 3-4 santimetrelik kısmı iyileşmeyen çocuk hastanın yarası, deri yamasıyla onarıldı. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. İlker Sait Tuncer ile birlikte değerlendirilen hasta, eş zamanlı olarak ameliyata alındı.

'PRATİK BİR ÇÖZÜM'
Tuncer tarafından özel Alisklemp yöntemiyle yapılan sünnet ile hastanın Prepisyum (sünnet derisi) çıkarıldı. Çıkarılan deri Op. Dr. Doğuş Yalçın tarafından özel işlemden geçirilerek hastanın sağ ayağında bulunan yanık yarasına doku yaması olarak uygulandı. Hasta bir haftalık özel pansumanla takip edilmek üzere taburcu edildi. Operasyonu gerçekleştiren Yalçın, "Bu ameliyat literatürde ilk defa yapılan bir ameliyat değil, pratik bir çözüm olması açısından hasta faydası göz önüne alındığında değerli. Plastik cerrahlar arasında bilinse de, diğer cerrahi branş hekimleri için de bir seçenek olarak akla gelmesi açısından önemlidir" dedi.
BİZE ULAŞIN