‘Dehşet evi’nden bodrumdan gelen iniltiler kurtardı

İstanbul’da fidye için iki Afgan tarafından kaçırılıp 37 gün işkence gören; üstlerinde kızgın ütü bastırılıp, çekiçle dövülen üç İranlı film gibi operasyonla kurtarıldı

‘Dehşet evi’nden bodrumdan gelen iniltiler kurtardı
Türkiye'ye yasal yollarla gelen ve İngiltere'ye gitmeyi amaçlayan üç İranlı; Saed Salar Mehdi Pour (29), Saffer Saed Mehdi Pour (28) ve Javad İbrahim (26) 15 Haziran'da Farmaz isimli kişi ile tanıştı. Bu şahıs İranlıları Taksim'de bir otele yerleştirdi. Bir süre orada kaldıktan sonra İngiltere'ye göndermek vaadiyle "sizin işlemlerinizi yapmak için başka yere götürmemiz gerekiyor" deyip kaçırdı. Yanına aldığı iki Afganlı ile beraber üç kişiyi Fikirtepe'de bir bodrum kata kilitledi. Vücutlarına kızgın ütü basılıp, bıçakla çizikler atıldı, çekiçle vücutlarına vuruldu. 37 gün boyunca işkence yapıp çektikleri videoları ailelerine gönderdiler, defalarca fidye istediler. Kaçırılanların dayıları Elyas Muhammed Khah 13 Temmuz'da Türkiye'ye gelerek, Rehine Müzakere Timleri'ne şikâyette bulundu. Bu saatten sonra şüphelilerle polis arasında aile aracılığıyla dolaylı müzakere başladı.
Aileyle en son irtibat kurulan yerin Fikirtepe metrobüs durağı yakınları olduğunu tespit eden Gasp Büro Amirliği Rehine Müzakere Timleri o bölgeyi yaklaşık 10 gün boyunca taradı. Son olarak bir apartmanın bodrum katından gelen iniltiler üzerine operasyon yapıldı. Rehine Müzakere Timleri Kapıyı kırarak içeriye girdi İranlı üç rehine kurtarıldı, şüpheliler Ferhad Eşref (20), Zülfükar Settar (22) yakalandı. Şüpheliler adliyeye sevk edildi.
BİZE ULAŞIN