‘AKM için iddialı bir proje hazırlığındayız’

‘AKM için iddialı bir proje hazırlığındayız’

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, Taksim’deki AKM ile “Kamuoyunun iftiharla karşılayacağı çok büyük bir projenin hazırlığı içerisindeyiz” dedi

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş dün gazetelerin kültür sanat editörleriyle Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'nde bir araya geldi. Kurtulmuş, Taksim'deki Atütürk Kültür Merkezi'nin (AKM) geleceğiyle ilgili şunları söyledi: "AKM'de kamuoyunun iftiharla karşılayacağı çok büyük bir projenin hazırlığı içindeyiz. Bu projeyle hepimiz gurur duyacağız. Detayları çıktıkça, bunları gizlemeden kamuoyu ile bunları paylaşacağız. Şunu çok açık söyleyebilirim ki AKM, Türkiye'nin uluslararası alanda övüneceği büyük projelerden biri olacak. Proje öncesindeki hazırlık safhasında bütün değerlendirmeler devam ediyor." Kurtulmuş toplantıda "Türkiye'nin bugün en önemli meselelerinden birisi milli kültürel bağımsızlık meselesidir" diyerek şöyle devam etti:
Yurtdışına kaçırılan kültürel varlıklarımızla ilgili hafiye gibi çalışıyoruz. 6 Eylül'de Herakles Lahdi Türkiye'ye sergilenmeye başlayacak. Sonrasında hedefimiz Louvre Müzesi'ndeki Hitit Kralı Maradas'ın atlı araba üzerinde geyik avının betimlendiği kabartmayı getirmek. 17 ülkedeki 55 kültür varlığını getirmek için mücadele ediyoruz.
Turizmde güzel şeyler olacak. 2017'nin ilk altı ayında 15 milyon turist geldi 9 milyar dolar gelir elde edildi. İstanbul'a 6 milyon turist geldi. Bunların 500 bini Alman. Amacımız 2023'te 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir. Bunun için pazar ve ürün çeşitlendirmesine gideceğiz. Avrupalılar, Araplar Türkiye'ye geliyor. Çin, Hindistan ve Japonya'dan da turist gelmesi için faaliyetlere başlayacağız.
BİZE ULAŞIN