Kâbe’de bin otobüs

Mekke’de 65, Medine’de 25 olmak üzere 90 otelde hizmet veren Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının Kâbe-i Şerif’e ulaşımını kiraladığı otobüslerle sağlıyor

Kâbe’de bin otobüs
Ortalama 150 otobüsle ring yapılıyor. Diğer yabancı turlarla birlikte bu sayı 500'e ulaşıyor. Metro ve benzeri başka ulaşım aracının olmadığı Mekke'de hacı adaylarının kaybolmaması ve yanlış otobüse binmemeleri için otobüslerin ön camlarında ve yanlarında 1'den 10'a kadar rakamlar bulunuyor. Kolaylık olması için otobüslerin rengi ise kırmızı.

24 SAAT ÇALIŞIYOR
Mekke'deki Aziziye semtinde bulunan otellerden her gün 8-10 kilometre uzaklıktaki Kâbe'ye günde binlerce hacı adayı taşınıyor. Mekke caddelerindeki otobüsler 24 saat Kâbe'ye hacı adayı taşıyor ya da oradan otellere getiriyor. Hacı adaylarının yanlış otobüslere binmemeleri için her otobüsün ön camında ve yanında 1'den 10'a kadar numaralar bulunuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın şu anda hizmet verdiği otobüs sayısı 90. Bu sayının son kafilenin gelmesiyle birlikte 150'ye çıkacağı belirtiliyor. Kâbe'ye ulaşımın otobüslerle sağlandığı Mekke'de caddeler otobüsten geçilmiyor. Kâbe'nin dış bölgesinde otobüsler için devasa bir garaj bulunuyor. Kâbe bölgesinde bulunan devasa büyüklükteki garaja, günde yaklaşık 1000 otobüs girip çıkıyor. Otobüslerin önünde yazan rakamlara rağmen hacı adayları bazen yanlış otobüslere binebiliyor. Tur şirketleri de hacı adaylarını yanlış otobüslere binmemeleri konusunda uyarıyor.

BİZE ULAŞIN