POS tefeciliğiyle 50 milyonluk vurgun

Kredi kartı borcu olanları yüksek faizle POS cihazları aracılığıyla tuzağa düşürüp borçlandıran 5 firmaya baskın yapıldı. Vergi kaçıran firmaların yıllık haksız kazançlarının yaklaşık 50 milyon lirayı bulduğu belirlendi

POS tefeciliğiyle 50 milyonluk vurgun
İstanbul Mali Polisi, Kapalıçarşı, Tahtakale ve Üsküdar'da "POS tefeciliği" yapan antikacı görünümündeki 5 firmaya eş zamanlı operasyon düzenledi. Polis, Fatih Beyazıt Mahallesi'ndeki Kapalıçarşı'da bulunan bir firmada POS cihazları aracılığıyla "Tefecilik" yapıldığını belirledi. İddialara göre; o firma antikacı görünümü altında hizmet veriyordu. Polis, firma ve çalışanlarını teknik ve fiziki takiple izlemeye aldı.

YILDA 5 MİLYARLIK İŞLEM
İşletme sahiplerinin kredi kartı borçlarını ödeyemeyen insanlara diğer kredi kartları üzerinden POS cihazlarını kullanarak kredi ile borç verdiği tespit edildi. Şüpheliler ilk olarak "Kredi kartı borçlarınızda ödeme kolaylığı" yazılı el broşürleri bastırarak reklamlarını yaptı. Kredi kartı borçları olan ve firmaya giden insanlara borç olarak istedikleri miktarlarda para ödendi. Bu paralar, borç isteyen insanların diğer kredi kartlarına taksitler ile yansıtıldı. Firma bu taksitlendirmeleri yaparken yüzde 20 faiz uyguladı. POS cihazları kullanılarak insanların diğer kredi kartlarından yapılan yüklü çekimleri firma ürün gösterdi. Operasyon yapılan iş yerlerindeki 19 adet POS cihazı, 200'ün üzerinde kredi kartı ve 45 bin liraya el konuldu. Bu yöntemle yılda 5 milyar liralık işlem yapıldığı belirlendi. POS cihazlarından yapılan işlemlerden tefeciler yılda 50 milyon liradan fazla haksız kazanç elde etti.

?MOLDOVALI KART ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ
İstanbul polisi, Çağlayan Adliyesi'ndeki ATM'lerde kartların kopyalanarak dolandırıcılık yapıldığı istihbaratı üzerine harekete geçti. Kartları kopyalanan kurbanların kamu personeli olduğu ve kartların Eminönü bölgesindeki kamu bankalarına ait ATM'lerden kopyalandığı tespit edildi. Kamera görüntülerinden kimlikleri tespit edilen Moldova uyruklu Alexandr V., Alexandr D., İvan V. ve Armen M., Aksaray'da kiraladıkları evde kıskıvrak yakalandı. Aramalarda 4 bin 135 TL, 602 dolar, 150 Moldova leyi ve 100 ruble ele geçti. Moldova çetesinin, bin 24 kişinin kart bilgileriyle 1 milyon 242 bin liralık vurgun yaptığı belirtildi. 4 zanlı tutuklandı.

BİZE ULAŞIN