2017’de 2017’nci karaciğer nakli

Malatya’da bulunan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Enstitüsü geçtiğimiz ay yapılan son nakille Avrupa’da birinci, dünyada ise ikinci sırada yer aldı

2017’de 2017’nci karaciğer nakli
Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü, geçen ay, 67 yaşındaki siroz hastası Osman Şireci'ye kızından aldığı karaciğeri naklederek hayata tutundurdu. 15 yıl önce başladığı karaciğer naklinde, ilk 10 yılda 747 nakil gerçekleştiren enstitü, son nakille 2017'de 2017'nci karaciğer naklini gerçekleştirdi. Yıllık karaciğer nakil sayısına göre Avrupa'da ilk, dünyada ise ikinci sırada yer alıyor.

HEDEF DÜNYA BİRİNCİLİĞİ
Enstitünün sorumlularından Doç. Dr. Abuzer Dirican, "Geçen yıl 250 karaciğer nakli yaptık. Bu yıl ki hedefimiz 300'ün üzerine taşımak. Sadece Türkiye'den değil dünyanın birçok ülkesinden hastalar geliyor ve hasta sayımız her gecen gün artıyor. Malatya karaciğer nakilinde bir marka oldu. Hedefimiz kaysının başkenti Malatya'yı karaciğer nakilleri ile dünya başkenti yapmak. Yurt dışından gelen doktorlara burada nakil konusunda eğitim de veriyoruz. Şimdiye kadar 2.5 aylık bebekten, 70 yaşındaki hastaya kadar her yaş grubuna nakil gerçekleştirdik. Hastaların hayatta kalma oranları da yıllar içinde yükselerek yüzde 90 seviyesine ulaştı. Bu sevincimizi ikiye katlıyor. 75 kişilik ekipten 18'i sadece karaciğer nakli yapan profesör ya da doçent düzeyinde organ nakli cerrahı. Şu an 3 ameliyatı aynı anda rutin yapabiliyoruz. Geçmişte 5 ameliyatı birden yaptığımız da oldu. Yani 5 verici ve 5 alıcı ile birlikte 10 masada birden çalıştık" dedi.

İLK NAKİL İÇİN MÜFTÜ İKNA ETTİ
Enstitü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz ise "2002'de bir beyin ölümü vakası vardı. O zamanın rektörün aileyle görüştürdüğü müftü, organ naklinin doğru olduğunu ve insanları kurtardığını söyledi. Aile de razı oldu ve o gün 20 saati aşkın bir ameliyatla ilk karaciğer naklini yaptık. Türkiye'de organ nakli ihtiyacı çok fazla ama yapılan organ bağışları yetersiz. Ülkemizde organ nakline ihtiyaç çok fazla olmasına karşın organ bağışı çok yetersiz. Ankara ve İstanbul dahil Türkiye'nin her yerinden hastamız geliyor. Yüzde 10'u da yurtdışından geliyor. Dünyada canlı vericili karaciğer naklinden daha zor bir ameliyat yok. Bizim başarı oranımız yüzde 85 civarında. Ameliyat esnasında hasta kaybımız yok denecek kadar az" diye konuştu.

YÖNTEM TIP LİTERATÜRÜNE GİRDİ
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay da "Enstitü şu an yüzde 60 kapasite ile çalışıyor. Personel sıkıntısı çözülürse dünya birincisi oluruz. Geçen yıl açılan karaciğer nakli hastanemiz tek bir organ nakli ile ilgili olarak kurulmuş dünyadaki ilk ve tek hastane. Organ nakli ekibinin başı Prof. Dr. Sezai Yılmaz'ın geliştirdiği bir ameliyat tekniği de dünyadaki tıp literatüründe "Malatya Yöntemi" olarak geçiyor. Bu teknik sayesinde o güne kadar bazı hastalarda yapılamayan nakiller artık yapılabiliyor. Dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında gösterilen Yale Üniversitesi gibi organ naklinde ileri merkezlerden profesörler, merkeze geliyor ve burada gördüklerini kendi merkezlerinde uyguluyor" dedi.

BİZE ULAŞIN