Uyanık emlakçı çeteyi çökertti

İstanbul’da sahte belgelerle vatandaşların arazilerini yok pahasına satan çete bir emlakçının sayesinde çökertildi. Adım adım takip edilen çete üyesine tapu müdürlüğünde suçüstü yapıldı

Uyanık emlakçı çeteyi çökertti
İstanbul'da arsa ve arazileri bulunan insanların tapu bilgilerini edinen bir çete, 60 bin liraya anlaştıkları kişilerin fotoğraflarını kullanarak tapu sahiplerinin kimlik bilgileri ile sahte kimlikler hazırladı. Diğer illerden sahte vekâletnameler de çıkartan çete, yüksek fiyattaki arazileri 3'te bir fiyatına satarak yüklü miktarda vurgun yaptı ve haksız kazanç sağladı. Tapu çetesini emlakçı A.B.'nin dikkati sayesinde çökertildi. Tapu çetesi, 60 bin liraya anlaşma sağladıkları Bayram S.'nin (38) fotoğrafını kullanarak, Çatalca'da 30 dönümlük arazinin sahibi olan Ahsen Ç.'nin bilgileri ile sahte kimlik hazırladı. Daha sonra, gerçek değeri beş milyon dolar olan araziyi 1.5 milyon liraya internet üzerinden satışa çıkardı. Çatalca'da emlakçılık yapan A.B., araziyi satın almak için irtibata geçtiği çetenin üyeleri ile anlaştı. Ancak emlakçı A.B. (34) fiyatın çok düşük olmasından şüphelenerek arazi ile ilgili araştırma yapmaya başladı.

GERÇEK SAHİPLERİNİ BULDU
Dedektif gibi iz süren emlakçı A.B., arazinin gerçek sahibi olan ve satış anlaşmasından haberi olmayan üç hisseli arazi sahipleri Ahsen Ç., Haluk Ç. ve Hayriye K.'yi sosyal medya üzerinden buldu. Arazi sahiplerine mesaj gönderen emlakçı "Bizim böyle bir satıştan haberimiz yok. Arazimizi satmıyoruz" cevabını alınca gerçek ortaya çıktı. Arazilerinin, kendi kimlik bilgileri ile hazırlanan sahte kimlik ve sahte vekâletname ile satılmak üzere olduğunu öğrenen arazinin sahipleri durumu hemen İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bildirdi. Sahte arsa sahibi Bayram S. (38) satış işlemleri için Çatalca Tapu Müdürlüğü'ne gitti. Diğer çete üyeleri de, para ile tuttukları tesisatçı Bayram S.'yi takibe aldı. İstanbul Mali Polisi, arazinin satış işlemleri başlatılırken organize dolandırıcılık çetesinin üyelerini suçüstü yakaladı. Sahte arsa sahibi Bayram S., arazinin satışını emlakçı A.B.'ye yapmak isterken gözaltına alındı. Bayram S.'yi takip ederek talimatlar verdiği kamera görüntüleri ile tespit edilen çetenin lideri Murat S. (48) de tapuda devir yapılırken suçüstü yakalandı. Gözaltına alınan çetenin elebaşı Murat S. (48), diğer çete üyeleri Tarkan K. (42) ile Salih D. (67) ve satışı yapacak olan sahte kimlikli Bayram S. (38) İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 4 şüpheli tutuklandı.

17 KİŞİYİ DAHA DOLANDIRACAKLARDI
Çetenin geçmişte sahte kimlikler hazırladıkları kişiler aracılığıyla çok sayıda kişinin arsa ve arazisini satışa çıkardıkları ve yüklü miktarda haksız kazanç sağladıkları iddia edildi. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda dolandırılmak üzere olan 17 kişiye ait tapu kayıt örnekleri ve kimlik bilgileri ele geçirildi.

BİZE ULAŞIN