Sudan koyun geçirme yarışması

Sudan koyun geçirme yarışması
Denizli'nin Çal ilçesinde, UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer alan 844 yıllık geçmişe sahip "Sudan Koyun Geçirme Yarışması" 49 çobanın katılımıyla başladı. Aşağıseyit Mahallesi Köprübaşı mevkisinde Büyük Menderes Nehri kenarında gün doğumunda başlayan etkinlikte, çobanlar koyun sürülerini yürüterek "Yörük göçü"nü gerçekleştirdi.
Çal, Çivril ve Baklan ilçelerinden 49 çoban, "elci" adı verilen baş koyunlarla katıldıkları yarışmada, sürülerini nehirden geçirmek için birbirleriyle mücadele etti. Çobanlar, yarışma alanında sürünün önünden suya atlayarak, "elci" koyununun da kendisini izlemesini sağlamaya çalıştı.
Koyununun nehre girmesi ve karşı kıyıya ulaşması için çabalayan çobanlar, ıslıklar ve çıkardıkları seslerle hayvanları etkilemeye çalıştı. Bazı çobanların karşıya geçmeyi başaran koyunlarını kucaklayıp öpmesi dikkati çekti.
İnsanın, sahip olduğu hayvana sevgisi ve onunla bütünleşmesini ortaya koyan yarışma, çobanlık konusunda dünyadaki ender organizasyonlar arasında gösteriliyor.
BİZE ULAŞIN