Kurban alım-satımında sahte para alarmı!

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince sahte paraya yönelik düzenlenen operasyon kapsamında 297 bin TL ele geçirildi. Ekipler bu paraların kurban alım satımında kullanılabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Kurban alım-satımında sahte para alarmı!

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı, İstanbul'da sahte para imal ederek piyasaya sürmeye hazırlanan A.I. isimli bir şahsı yakın takibe aldı. İstanbul Bağcılar'da bir simit kafe işleten şüpheli şahsın, işletmeye müşteri gibi gelen bazı şahıslara sahte para ticareti yaptığı tespit edildi. Operasyon için düğmeye basan Jandarma ekipleri, söz konusu kafeye baskın düzenledi.

Kafenin pasta imalathanesinde bulunan dolapların arkasına özenle saklanmış ve piyasaya sürülmeye hazır 480 adet 200 TL, 1540 adet 100 TL, 940 adet 50 TL'lik banknotlar halinde toplam 297 bin TL sahte para ele geçirildi.

KURBAN PAZARLARINDA KULLANILABİLİR

Sahte paraların yaklaşan kurban bayramı münasebetiyle kurban pazarlarında kullanılabileceği ihtimali üzerinde durulduğu öğrenildi. Gözaltına alınan şüpheli A.I. emniyetteki işlemleri ardından adliyeye sevk edildi.

JANDARMADAN BAYRAM UYARISI

Son dönemlerde sahte para ticaretinin artması nedeniyle vatandaşları uyaran Jandarma ekipleri, sahte paraların özellikle resmi olmayan satışlarla daha kolay piyasaya sürüldüğünü belirterek yaklaşan kurban bayramı münasebetiyle sahtecilerin eline fırsat geçtiğine ve bu nedenle vatandaşların kurban alım satımında dikkatli olması gerektiğine dikkat çekti.

Sema DALGIÇ

BİZE ULAŞIN