Zehir soluğuna 2 kurban daha

Zehir soluğuna 2 kurban daha

Adana’da anestezi sırasında verilen gaza yanlışlıkla hidrojen sülfür ve karbonmonoksit karışmış, 1 hasta hayatını kaybetmişti. Dün farklı hastanelere sevk edilen 2 hasta daha öldü

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geçen hafta meydana gelen gaz kaçağının ardından başka hastanelere sevk edilen hastalardan 2'si daha öldü.
Yüreğir ilçesindeki 606 yataklı Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde 25 Ağustos'ta iddiaya göre anestezide kullanılan azot protoksit tanklarına yanlışlıkla hidrojen sülfür ve karbonmonoksit pompalandı ve gaz sızıntısı oldu. Bir görevli gaz sızıntısı olduğunu fark ederek durumu yetkililere bildirdi. Oksijen tedavisi ve solunum desteği alan bazı hastalar fenalaştı. Bunun üzerine yoğun bakım ünitesindeki aralarında çocukların da bulunduğu 25 hasta kentteki diğer hastanelere sevk edildi.
Hastalardan mide kanseri tedavisi gören Suriyeli 51 yaşındaki Muhammet Eco, götürüldüğü Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Eco'nun ardından dün de 81 yaşındaki Zamir Karabıyık ile Suriyeli Abdullah Ömer Jaber (51) tedavi gördükleri hastanelerde hayatını kaybetti. Karabıyık ile Jaber'in cenazeleri otopsi yapılmak üzene Adana Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü. Zamir Karabıyık oğlu Yaşar Karabıyık, babasının Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde göz ve böbrek sorunları nedeniyle tedavi gördüğünü söyledi. Karabıyık, "Aklımıza her şey geliyor, babam gaz kacağından mı vefat etti araştırılmasını istiyoruz" dedi. Hastaların kesin ölüm nedenleri otopsi sonucu belirlenecek.'GAZDAN ÖLMEDİLER'
Sağlık Bakanlığı, iki hastanın gaz kaçağı nedeniyle hayatını kaybettiği iddialarının doğru olmadığını bildirdi. Bakanlık açıklamasında hayatını kaybeden iki hastanın, olay günü ameliyat edilmekte olan 6 hastadan olmadıklarına dikkat çekildi. Pankreas kanseri tedavisi gören Abdullah Ömer Jabar'ın (66) hastalığa bağlı olarak, Zamir Karabıyık'ın (82) çoklu organ yetmezliği nedeniyle vefat ettiği vurgulandı.

FİRMA SORUMLUSU EV HAPSİNDE
Sağlık Bakanlığı tarafından önceki gün yapılan açıklamada Suriye uyruklu Muhammed Eco'nun olay günü herhangi bir operasyon geçirmediği ve anestezi almadığı, ölümünün gaz kaçağı ile ilgisinin olmadığı belirtilmişti. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma devam ederken, hastaneye farklı nitelikte gaz getiren firmanın sorumlusu M.D.'ye ev hapsi cezası verilmişti. Soruşturmada bilirkişi görevlendirildi, ayrıca aynı firmanın Adana ve başka illerde hastanelere gaz verip vermediği de incelemeye alındı.
BİZE ULAŞIN