İstanbul’da fırtına ve sağanak

Kentin kuzeyinden gelen bulutlarla hava aniden karardı. Şiddetli fırtına ile birlikte başlayan sağanak yağış kentin genelinde etkili oldu. Hazırlıksız yakalanan vatandaşlar kaçacak yer ararken bazı bölgelerde su baskınları yaşandı

İstanbul’da fırtına ve sağanak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarısının ardından İstanbul kuvvetli fırtına ve sağanak yağışın etkisine girdi. Kentin kuzeyinde dün saat 16.00'dan itibaren hava aniden karardı. Ardından şiddetli fırtına, sağanak yağmur ve yer yer dolu yağışı başladı. Kısa sürede kent genelinde etkisini gösteren ve yaklaşık 15-20 dakika süren yağış bazı bölgelerde su baskınlarına neden oldu. Trafikte görüş mesafesi yer yer 5 metreye kadar düştü. Şişli Odessa Bulvarı TEM Bağlantı yolu adeta göle döndü. Yağmur sularının metronun içine girmesini önlemek amacıyla kum torbaları kullanıldı. Yağıştan kaçan vatandaşlar metro istasyonlarına sığındı. Dolapdere'de araçlar sular için kaldı. Fatih Kapalıçarşı'da içeri giren sular nedeniyle esnaf zor anlar yaşadı. Bağcılar-Kabataş seferini yapan tramvayı da su bastı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Bugün ve gece yarısı sürecek bir fırtınayla karşı karşıyayız. Dikkat etmek gerekiyor. Belediye olarak teyakkuzdayız" dedi.

PROF.ŞEN: KÜMÜLONİMBUS GELİYOR
İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Orhan Şen de Twitter'dan uyarıda bulundu. Şen, "Karadeniz üzerinde çok kuvvetli bir CB bulutu var. İstanbul'un kuzeyine geliyor. Bulutun kalınlığı yaklaşık 10 km. CB bulutu kümülonimbus demek, şimşek, yıldırım, aşırı yağmur ve dolu yapan bulut. Pilotların 'Charlie Brown' CB olarak tanımladığı tehlikeli bir bulut türü. Kendi içinde çok kuvvetli hareketleri var. Yağış gece boyunca devam edecek" bilgisini verdi.

BİZE ULAŞIN