14 Şubat hediyesi kızına babası karaciğerini verdi

Sevgililer Günü’nde doğan ancak karaciğer yetmezliğine yakalanan 6.5 aylık Nil Cemre’nin hayatını, organını bağışlayan babası Metin Özdinici kurtardı

14 Şubat hediyesi kızına babası karaciğerini verdi
Balıkesir Erdek'te yaşayan Metin-Özlem Özdinici çiftinin 8 yaşındaki kızları Ecrin, ailesine sürekli bir kardeş istediğini söyleyince çift, ikinci çocuk yapmaya karar verdi. Çift, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde ikinci kızlarını kucağına aldı. Abla Ecrin, kardeşinin adının "Nil" olmasını isterken, babasının makam şoförü olarak görev yaptığı Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ise baharın müjdecisi ilk cemrenin 18 Şubat'ta düşeceğini belirterek bebeğe "Cemre" adının verilmesini önerdi. Hem kızlarını hem de başkanı kırmak istemeyen çift, bebeğe Nil Cemre ismini koydu. Nil Cemre'de hastane sonrasında sarılık başladı. Doktorların "yenidoğan sarılık" diyerek taburcu ettiği bebeğin sarılığı geçmeyince durumdan şüphelenen doktorlar hemen tetkikler yaptı. Nil Cemre'nin safrayolu yokluğu ile (Bilier atrazi) dünyaya geldiği, bu nedenle de karaciğerinde üretilen safra sıvısının atılamadığı, bunun da geçmeyen sarılık ve dışkı rengindeki değişikliklere neden olduğu belirlendi. İlaç tedavisine başlanan bebeğe, 2 aylıkken safra yolları tıkanıklığının açılması için Kasai ameliyatı yapıldı. Ancak uygun bir safra yolu bulunamadığı için ameliyat başarısız geçti. Bunun üzerine Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Çiğdem Arıkan bebeği muayene etti. Prof. Dr. Arıkan, tek çarenin karaciğer nakli olduğunu ancak nakil için biraz daha büyüyerek gelişmesi gerektiği bilgisini verdi.

BOYU UZASIN DİYE BEKLEDİLER
Karaciğer nakli için boyunun uzaması ve kilosunun artması gereken Nil Cemre'ye ilaç tedavisi başlandı. 6.5 aylık olan Nil Cemre bebek kontrole getirildi. Yapılan tetkiklerde nakil yapılabileceği belirlendi. Baba Metin Özdinici hemen gönüllü oldu. Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ve ekibi baba Metin Özdinici'nin karaciğerinden aldığı küçük bir parçayı başarılı bir şekilde kızı Nil Cemre'ye nakletti. Nakilden kısa süre sonra taburcu olan baba Özdinici, kızına ikinci bir hayat vermek için hiç düşünmeden karaciğerini verdiğini belirterek "Nil Cemre bizim için adı gibi baharın müjdecisiydi. Sevgililer Günü'nde ne yaparız diye düşünürken kızım dünyaya geldi. Annesi Nil Cemre'yi dünyaya getirerek ona can vermişti, ben de karaciğerimden bir parça vererek ona ikinci bir hayat verdim" dedi.

'BANA OLMAZ' DEMEYİN!
Nil Cemre'nin isim babası Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, sosyal medya üzerinden "Ülkemizde umutla organ bekleyen on binlerce hasta mevcut. Benim başıma gelmez diye düşünmemeli, her insanın başına gelebileceğini düşünerek yaşam boyu kullandığımız ve bizi yaşatan organlarımızı bağışlayarak başka insanlara umut olabiliriz" diyerek organ bağışı kampanyası başlattı.
BİZE ULAŞIN