Tatilcilerin dönüş çilesi

Bayram tatilinin son gününde tatilcilerin dönüşü sabaha kadar devam etti. İstanbul’a dönüş yollarında trafik zaman zaman durdu, uzun araç kuyrukları oluştu

Tatilcilerin dönüş çilesi
Kurban Bayramı'nı memleketlerinde ve tatil beldelerinde geçiren vatandaşların 10 günlük tatil dönüşünü son güne bırakmaları karayolu, otogar, feribot iskeleleri ve havaalanlarında yoğunluğa neden oldu. Çanakkale ve İzmir'den İstanbul'a dönen araçlar nedeniyle yer yer uzun araç kuyrukları oluştu. Kocaeli TEM otoyolu İstanbul istikametinde trafik durma noktasına geldi. Sabah erken saatlerde başlayan ve akşam saatlerinde yoğunlaşarak devam eden trafiğe takılan sürücüler, İzmit Bekirdere viyadükleri ile Gültepe tünelleri arasında ağır ağır ilerledi. Bazı araçların arızalanması, zaman zaman da maddi hasarlı kazalar, trafiğin kilitlenmesine yol açtı. Araç yoğunluğu gün boyu devam etti.

13 BİN ARAÇ TAŞINDI
Yalova'da hem karayolu hem de İDO'ya ait Eskihisar-Topçular hattında yer yer yoğunluk yaşandı. Bayram tatilinin son günü nedeniyle İDO gerekli önlemleri alarak sefer yapan 15 arabalı vapur sayısını 18'e çıkarttı. İstanbullines da Eskihisar- Tavşanlı hattında 4 feribotla hizmet verdi. Önceki gece saat 12.00'den 16.00'ya kadar yapılan 290 seferde yaklaşık 13 bin araç taşındı. Vatandaşlar, dönüşlerinde karayolunun yanı sıra hem Osmangazi Köprüsü'nü hem de İDO'ya ait Topçular-Eskihisar Hattı'nı aktif olarak kullandı. İstanbulluların dönüş için Osmangazi Köprüsü'nü de tercih etmeleri sebebiyle geçen yıllara göre kent merkezinden geçen karayollarında trafik tıkanıklığı ve uzun araç kuyrukları oluşmadığı gözlendi.

HAVAALANI VE OTOGAR DOLDU
Atatürk Havaalanı ve Esenler'deki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda dönüşler nedeniyle önceki günden itibaren başlayan yoğunluk dün de devam etti. Otobüsler otogar girişinde uzun kuyruklar oluşturdu. Güvenlik güçleri otogar içinde önlem alırken, otobüslerin peronlar dışında yolcu indirmelerine izin verilmedi. Bayram tatili için yurt dışından gelen Türk vatandaşların ülkelerine dönüşleri nedeniyle de Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali'nin pasaport kontrolü bölümünde uzun kuyruklar oluştu. İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) Marmara, Avşa ve Bandırma'dan ek seferler koydu. Tatilcilerin dönüşleri Bandırma iskelesinde herhangi bir yoğunluğa sebep olmadı. İDO bayramın son gününde Bandırma- Yenikapı ve Yenikapı-Bandırma arasında toplam 8 sefer yaptı.

EGE VE TRAKYA'DA YOĞUNLUK
Güney Ege'nin gözde tatil merkezleri Bodrum, Datça, Marmaris ve Fethiye'ye ulaşım sağlanan karayollarında tatilin son gününde trafik çilesi yaşandı. Tatilciler, Menteşe ilçesi Bölge Kavşağı ile Gülağzı ve Dirgeme kavşaklarında uzun kuyruklar oluşturdu. Bodrum, Marmaris ve Fethiye ilçelerinden dönen tatilcilerin büyük bölümü Muğla-Denizli, Muğla-Antalya, Muğla-Aydın karayolunda yoğunluğa neden oldu. Tatilin son günü Tekirdağ, Çanakkale, Avşa ve Marmara adalarındaki tatilcilerin dönüş yolculuğu nedeniyle Tekirdağ-İstanbul kara yolunda da trafikte ciddi aksamalar meydana geldi. Yoğunluk nedeniyle zaman zaman yolda uzun araç kuyrukları oluştu. Çanakkale, Lapseki ve Çardak iskelelerinde araç kuyruğu gün boyunca 500 metre civarında seyretti.
BİZE ULAŞIN