Hasnun da dönmedi

Şişli Belediyesi’nde tarih tekerrür etti... Yolsuzluk iddiaları üzerine 20 yıl önce ANAP’lı Başkan Gülay Atığ Fransa’ya kaçmıştı. Bu kez CHP’li belediyeye yapılan 27 milyon liralık bağışı zimmetine geçiren Genel Müdür Hasnun Bayram, basın danışmanı Terzi ile gittiği Kanada’dan gelmedi...

Hasnun da dönmedi

SABAH'ın ortaya çıkardığı CHP'li Şişli Belediyesi'ndeki 27 milyonluk aşk vurgunu haberinden sonra Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün gazetemize, "Hasnun Bayram 4 Eylül'de Türkiye'ye dönecek" açıklamasını yapmıştı. Ancak Bayram, Kanada'dan dönüş yapmadı. İddiaların odağındaki Hayri İnönü ise bir belediye meclis üyesine vekâlet verip ortadan kayboldu.
Şişli'de 20 yıl sonra tarihi tekerrür ettiren olay, SABAH'ın 24 Ağustos'taki haberiyle Türkiye'nin gündemine oturmuştu. CHP'li Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün göreve geldikten sonra belediyenin iştiraki Kent Yol A.Ş.'nin başına getirttiği Almanya doğumlu Hasnun Bayram ile belediyenin eski Hürriyet çalışanı olan basın danışmanı Şermin Terzi arasında aşk ve yolsuzluk ilişkisi patlak vermiş, iki ismin de belediyeden istifa ederek Kanada'ya gittiği ortaya çıkmıştı. Belediyeye yapılan 27 milyon liralık bağışı zimmetine geçirdiği iddia edilen Bayram'ın Kanada'da bir ev aldığı ortaya çıkmıştı. SABAH'ın görüş almak için ulaştığı Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ise Hasnun Bayram'ın 8 Ağustos'ta kendi isteğiyle istifa ettiğini ve istifasının kabul edildiğini, aylar öncesinden planladığı seyahat için Kanada'ya gittiğini ve 4 Eylül'de yeniden Türkiye'ye döneceğini belirtmişti.ÜÇ AYRI SUÇ DUYURUSU
SABAH'ın haberiyle ortaya çıkan skandalın ardından Şişli Belediyesi AK Parti Grup Başkan Yardımcısı Abdülhamid Uğur, CHP'den istifa ederek bağımsız kalan ilçe meclis üyesi Osman Gürbüz ve eski Kentyol A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Servet Onur, Çağlayan Adliyesi'ne giderek Başkan İnönü ve Bayram hakkında ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu. İnönü, "Görevi ihmal", Kentyol A.Ş.'ye yapılan 27 milyon lira bağışı hesabına aktardığı iddia edilen Bayram ise, "Zimmetine para geçirmek"le suçlanıyor.
Haberin ardından savcılığa yapılan suç duyurularının yanı sıra dün açılan Belediye Meclisi'nde, rutin gündemin dışında tek konuşulan olay Hasnun Bayram'dı. Toplantıya katılan AK Partili meclis üyeleri SABAH'ta çıkan iddialarla ilgili araştırma önergesi verdi. Meclis üyeleri ayrıca, meclis toplantısında bir sürprizle karşılaştı. İddialarla yüzleşmek istemeyen Başkan Hayri İnönü, meclis üyesi Selahattin Engez'e vekâlet verip, meclis toplantısına katılmadı.


CHP'li Belediye Başkanı Hayri İnönü, belediye meclis üyelerinin itirazına rağmen çocukluk arkadaşı Hasnun Bayram'ı Kentyol A.Ş.'nin başına getirmişti.

AK PARTİ: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Tüm iddiaların ortaya çıkarılması için araştırma önergesi verdiklerini belirten AK Parti Büyükşehir ve Şişli Meclis Üyesi Adnan Yılmaz, "Şişli halkının paralarının nereye gittiği, nasıl harcandığıyla ilgili tüm gerçeklerin ortaya çıkarılması lazım. Biz bu konuyu daha önceki meclis toplantılarında da gündeme getirdik. Cuma konuyla ilgili bize tatmin edici bir açıklama yapacaklarını söylediler. Ayrıca bu sürecin takipçisi olacağız" diye konuştu.

SAVCILIK VE BAKANLIK'TAN SORUŞTURMA
Hürriyet yazarı Şermin Terzi, gazetedeki işine son verildikten sonra Şişli Belediyesi'ne Başkan İnönü'nün referansıyla basın danışmanı oldu. Terzi'nin birlikte Kanada'ya gittiği Hasnun Bayram hakkında Cumhuriyet Savcılığı'nın soruşturma başlatacağı İçişleri Bakanlığı'nın ise müfettiş görevlendireceği öğrenildi.

'KENDİMİ YAKARIM' DEDİ SOLUĞU FRANSA'DA ALDI
Şişli Belediyesi eski Başkanı Gülay Atığ Aslıtürk de 1997'de hakkındaki yolsuzluk iddiaları üzerine, 'Tek bir kuruş bir şey bulsunlar kendimi yakarım' dedikten 38 saat sonra Fransa'ya kaçmıştı. 1994'te ANAP'tan Şişli Belediye Başkanı seçilen Atığ, 3. kez evlendiği Orhan Aslıtürk'ten olan 3. çocuğunu kaçakken Hong Kong'da doğurdu. Aslıtürk çifti, 2002'de boşandı. Aslıtürk, hakkındaki yolsuzluk iddiaları ortaya atılınca, 13 Kasım 1997'de Şişli Belediye Başkanlığı görevinden ve partisinden istifa etti. Hesaplarına el konuldu, Fransa'ya kaçtı. Interpol tarafından "kırmızı bültenle" aranırken 23 Aralık 1999'da Londra'da yakalandı. Cezaevine konuldu, kefaletle serbest bırakıldı, Türkiye'ye iadesine ise izin verilmedi. Atığ, daha sonra Türkiye'de yargılandı, beraat etti.

BİZE ULAŞIN