Tekir ve istavrite santim operasyonu

İstanbul’da balık haline yapılan baskında 11- 13 santimetre kuralına uymayan 10 ton istavrit ile 390 kilogram tekir balığına el konuldu

Tekir ve istavrite santim operasyonu
İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri balık sezonunun başlamasıyla birlikte balık boyu sınırına uymayan balıkçılara ikinci dalga operasyonu gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde boy yasağına uymadığı için 90 ton istavrite el konulmasının ardından, dün de 770 kasa (10 ton) istavrit ile 30 kasa (390 kg) tekir balığına el konuldu. İstanbul'da avlanma sezonun başlanmasıyla birlikte yasal boy sınırı altında yapılan kuraldışı avlanmaya geçit vermeyen İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri, Gürpınar Su Ürünleri Hali'nde yaptığı operasyonda 770 kasa istavrit ve 30 kasa tekire el koydu. Yasalar gereği istavrit için yasal boy sınırı 13 cm, tekir için ise 11 santimden uzun olması gerekiyor.

BALIKLAR MİLLİ EMLAK'A
Denetimlerde, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanuna aykırı olarak avlanıldığı tespit edilen yasal boy sınırının altındaki 770 kasa istavrit ile 30 kasa tekir, Milli Emlak Müdürlüğü'ne teslim edildi. Avcılık Kanunu'na aykırı olarak faaliyet gösterdiği tespit edilen şahıslar hakkında ise çeşitli miktarlarda idari para cezaları uygulandı. İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, su ürünleri denetimlerinin 7 gün 24 saat esasına göre devam ettiğini vurgulayarak, "Balıkçılarımız avcılık kurallarına uyarsa, hem balık neslinin devamı, hem de balık sayısının artmasına katkı sunarlar. Biz İl Müdürlüğü olarak kural dışı avcılığın takipçisi olacağız. Özellikle yasal boy sınırının altında avlanmış olan balıklara asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.
BİZE ULAŞIN