Kalpten ziyaret

Kütahyalı kalp hastası Hakan’ın, 2 yıl önce bağışlanan kalbiyle hayata döndüğü Trabzonlu Ferdi’nin ailesiyle buluşması duygusal anlara sahne oldu. Donörünün ailesine annebaba diye hitap eden Hakan, “Beraber kız istemeye gideceğiz” dedi

Kalpten ziyaret

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde 2 yıl önce ekmek dağıtırken geçirdiği kazada beyin ölüme gerçekleşen ve organları ailesi tarafından bağışlanan Ferdi Çolak'ın (18) kalbi, böbrekleri ve karaciğeri 4 hastaya hayat verdi. O hastalardan biri de 15 yaşında kalp yetmezliği tanısı konulan Kütahyalı Hakan Takkalı'ydı. Hastalığı nedeniyle liseyi 3. sınıfta bırakmış, sonradan okulu dışardan bitirmiş, son 1.5 yılında ise yapay kalple yaşamını sürdürmüştü. 2 yıldır hayatına Ferdi'nin kalbi ile devam eden Hakan, enfeksiyon riskinin ortadan kalkmasıyla, anne ve babası Aslan ve Hediye Takkalı'yı da yanına alarak soluğu Trabzon'da aldı ve Ferdi'nin anne ve babası Rahmi ve Fatma Çolak'a konuk oldu. İkinci ailesiyle de kısa sürede kaynaşan Hakan, Rahmi ve Fatma Çolak'a, anne-baba diye seslenirken, evin geride kalan tek çocuğu Kerim'i de kardeşi gibi sevdi.

'DÜNYALAR BENİM OLDU'
2013'te yapay kalp takıldığında, "Ne zaman ölürüm" diye düşünmeye başladığını anlatan 25 yaşındaki Hakan, "Çünkü organ bağışı çok azdı ve umudum yoktu. Mart 2015'te telefon gelince ise dünyalar benim oldu. Nakilden sonra geçen 2 yılın ardından önce Ferdi'nin anne ve babasıyla telefonda konuştuk. Onlara anne-baba dedim ama çok heyecanlandım çarpıntı oldu. Daha fazla konuşamadım. Sonra alıştık. Buraya gelince de yıllardır birlikteymişiz gibi oldu. Onların sayesinde hayata döndüm ve işe dahi başladım. Vakti gelince de evleneceğim. Kız istemeye de 2 aile birlikte gideceğiz. Hatta düğünü de birlikte yapacağız" ifadesini kullandı.

'ARTIK BİZİM DE OĞLUMUZ'
Ferdi'nin babası Rahmi Çolak ise "Hakan da artık bizim oğlumuz oldu. İlk iletişimimiz çok duyguluydu. Hakan'ı gördüğüm andaki duygularım anlatılmaz. İyi ki oğlumuzun organlarını bağışlamışız. Bütün bağış yaptıklarımızla görüşüyoruz ve hepimiz aile gibi olduk" dedi. Anne Fatma Çolak da, önce organ bağışına karşı çıktığını anlatarak, "O esnada bayıldım. Bayılmamda sanki Allah'tan gelen bir şey oldu ve oğlum gözümün önüne geldi. Bir anda 'bağışlıyorum' dedim. İlk konuşmamızda heyecandan ne dediğimi hatırlamıyorum. Kimse çocuğunu kaybetmesin. Çok zor ama organlarını bağışladığımız için oğlum da burada. Akşam kalbini dinledim. Çok güzel bir duygu. İlk geldiğinde ise boğazım düğümlendi. 2 gün yemek yemedim. O'nda oğlumu görüyorum" diye konuştu.

DÖRT KİŞİYE HAYAT VERDİ
Ferdi Çolak, iki yıl önce ekmek dağıtırken geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirmişti. Talihsiz genç, Hakan Takkalı'yla birlikte 4 kişiye daha hayat verdi.

BİZE ULAŞIN