Balkan türkülerini dünyaya tanıtıyor

Türkçe ve Balkan dillerinde söylediği Balkan türkülerini dünyaya tanıtan Kanadalı şarkıcı Brenna MacCrimmon, “Türküleri iyi söylemek için Türkçe öğrenmek şart” dedi

Balkan türkülerini dünyaya tanıtıyor

Balkan türkülerinin Kanadalı yorumcusu Brenna MacCrimmon dün İstanbul'da Zorlu PSM'de verdiği konser öncesi SABAH'a konuştu. Kanada'da gençlik yıllarında TRT arşivleri sayesinde tanıştığı Türk müziğine gönül veren MacCrimmon, unutulmaya yüz tutan Türkçe ve Balkan dillerindeki şarkıları arşivlerden buluyor ve güzel sesi ve etkileyici yorumuyla günümüze kazandırıyor.

"Etnomüzikolog" kimliği sayesinde Balkan halk müziği konusunda derin bir dağarcığa ve bilgiye sahip müzisyen, Balkan ve Azeri ağzında yazılmış türküleri söylemekteki becerisiyle kalpleri fethediyor.

Müzisyen, 2014'te hayatını kaybeden klarnet sanatçısı Selim Sesler ve Baba Zula gibi Türkiye'den çok sayıda sanatçı ve müzik grubuyla yaptığı çalışmalarla da büyük beğeni kazanmıştı. MacCrimmon, yurtdışında verdiği konserlerle Balkan ve Anadolu türkülerini yabancılara sevdiriyor ve Türk kültürünün gönüllü bir elçisi gibi türkülerini söylüyor. Kanada'da Orkestar Keyif isimli bir müzik grubu olan sanatçı, "Türküleri anlamak ve iyi söylemek için melodi yetmez, Türkçe öğrenmek şart" dedi. Kanada'da Türk müziğinin tasavvuf müziğiyle özdeşleştiğini söyleyen MacCrimmon, "Kanada'da Türk müziği denince akla tasavvuf müziği geliyor. Tasavvuf müziğini seviyorum; insanları birleştiriyor. Tasavvuf müziği herkesin yiyebileceği bir pilavdır ama halk müziği güçlü tatları, farklı dokusu ve renkleri olan bir meze gibidir. Paylaşılması kolaydır, ama alışmak zaman ister" diyor.


İyi Türkçe konuşan sanatçı önümüzdeki kış hazırlayacağı yeni albümünde Türkçe şarkılara yer verecek.

UNUTULMAYACAK KONSER

MacCrimmon, 6. Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında New York Gypsy All Stars ve ut virtüözü Ara Dinkjian ile dün Zorlu PSM'de aynı sahnede buluştu. Türk, caz, Roman, Balkan ve Yunan müziğini birleştiren etkinlik füzyon müziği tutkunları için unutulmaz bir konser oldu.

BİZE ULAŞIN