TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Biltes Koleji’nde başörtüsü skandalı

Biltes Koleji’nde başörtüsü skandalı
İstanbul'un Eyüp ilçesine bağlı Göktürk'te bulunan Biltes Koleji'nde skandal bir olay yaşandı. Okul yönetimi, okulların açılmasına sayılı günler kala 6. sınıf öğrencisi Vildan Çelik'in kaydını iptal etti. Baba İlyas Çelik, büyük tepki çeken süreci şu şekilde anlattı:
"Kızımın kaydını yaptık. Yapmadan önce hem ben, hem de eşim defalarca kızımın başörtülü olduğunu söyledik. Bize 'sorun yok' dediler. Biz de bunun üzerine kaydını yaptık. Son olarak kızımın kılık kıyafetini temin etmek için okulla görüştük. Bu sırada bize çocuğun başörtülü olması nedeniyle, okulun kılık kıyafet yönetmeliğine uygun olmadığını söylediler. Dolayısıyla burada bir haksızlık var. Okulun bunu yapmaya hakkı yok. Biz okul yönetimine, 'Biz size sormadan çocuk okul açıldığında okula gelseydi kapıdan mı çevirecektiniz' diye sorduk. Bize, 'Evet geri çevirirdik' diye cevap verdiler. Ben okulun ödemesini yaptım. Şimdi 'parayı iade edelim' diyorlar. Ama ben para peşinde değilim. Benim çocuğum mağdur oldu. Kızımın psikolojisi altüst oldu. Kılık kıyafet yönetmeliği okullara göre değişiyor mu? Devletin müsaade ettiği bir konuya başkası nasıl müdahale eder. İsteyen istediği gibi mi davranacak. Böyle bir şey olabilir mi?"
Skandal kararla ilgili olarak SABAH'a konuşan Biltes Koleji Kurucusu Can Uysal ilginç açıklamalarda bulundu. Kayıt işlemleri sırasında Çelik ailesi ile kendisinin görüştüğünü belirten Uysal, "Aile, kızının kapandığını söyleyince ben de, '11 yaşındaki kız çocuğunun kendisinin böyle bir karar veremeyeceğini' söyledim. 'Bana göre doğru değil' dedim. Ailenin bu görüşüme verdiği sert tepki üzerine kendilerine paralarını iade edebileceğimi ve başka özel okula gidebileceklerini söyledim" dedi.

2014'TEN BERİ KIYAFET SERBEST
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) konuyla ilgili inceleme başlattı. 2014'te Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle MEB'e bağlı öğrencilere kıyafet serbestliği getirildi. Bu kapsamda başörtülü kız öğrencilerin ilk ve ortaöğretim kurumlarında eğitim alabilmesinin önü açıldı. SABAH'a konuşan MEB yetkilileri özel okul olsa bile hiçbir eğitim kurumunun bu yönetmelik dışına çıkamayacağını belirterek başörtüsü nedeniyle öğrencilerin okula kabul edilmemesinin kanuna aykırı olduğu söylediler.
BİZE ULAŞIN