Kaçak göçmen taşıdı, yolunu kesen polise çarpıp kaçtı

İstanbul Çatalca’da öğrenci servisiyle kaçak göçmen taşıyan şoför, yolunu kesen polise çarpıp kaçtı. Servis aracı, saatler sonra 29 kaçakla kilitlenmiş halde bulundu

Kaçak göçmen taşıdı, yolunu kesen polise çarpıp kaçtı
İstanbul'da önceki gün polise yapılan bir ihbarda, Fatih ilçesi Millet Caddesi üzerinde sırt çantalı kişilerin, üzerinde 'Okul Taşıtı' yazan bir araca bindirildiği söylendi. Bunun üzerine İstanbul Emniyeti Kaçakçılık Suçları ile Mücadele Şube Müdürlüğü birimleri aracı takibe aldı. Söz konusu araca, TEM otoyolu Çatalca Gişeleri'nde Çatalca İlçe Emniyet ekipleriyle birlikte 'göçmen kaçakçılığı operasyonu' düzenlendi. Polisin yolunu kestiği servis aracının şoförü, durmayıp hızla ilerlemeye devam etti. Bu sırada araç, bir polis memuruna çarparak yaralanmasına neden oldu. Hastaneye kaldırılan polisin koluna 23 dikiş atıldı.

DAHA ÖNCE SERBEST BIRAKILDI
Kaçmayı başaran şoförün kullandığı aracın izine BüyükçekmeceÇatalca yolu üzerinde ulaşıldı. Bölgeye ulaşan polis ekipleri, aracı kontak anahtarsız ve kilitli bir şekilde buldu. Araçtan 29 kaçak göçmen çıktı. Suriye uyruklu oldukları saptanan göçmenler kurtarıldı ve İl Göç İdaresi Misafirhanesi'ne götürüldü. Araca el konulurken, kimliği belirlenen firari şoförün, geçen nisanda da 'göçmen kaçakçılığı' suçundan yakalandığı ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Kaçak göçmenleri Karadeniz ve Romanya üzerinden Avrupa'ya götürmeyi planlayan ve göçmenlerden 5-10 bin TL arasında para aldıkları öne sürülen çete üyelerinin tespiti ve yakalanmaları için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

BİR HAFTADA İKİNCİ OKUL TAŞITI
İstanbul Kaçakçılık Polisleri, geçen hafta da uluslararası organize bir göçmen çetesini çökertti. Fatih'te bir okul servisine bindirilen 30 kaçak, ölüm yolculuğu başlamadan düzenlenen operasyonla kurtarıldı. 4'ü Irak uyruklu 5 çete üyesi gözaltına alınmış, servis şoförü de yakalanmıştı. Karadeniz üzerinden şişme botlarla Romanya'ya geçirilmeleri planlanan yüzme bilmeyen göçmenlerin sırt çantalarında 6 adet can yeleği ve yolculuk için hazırladıkları yiyecekler ele geçirilmişti.

BİZE ULAŞIN