Sepsis'te ürküten rakamlar

Sağlık Bakanlığı, oyuncu Nejat İşler'in rahatsızlığı döneminde gündeme gelen "sepsis" (kan zehirlenmesi) hastalığını anlatmak ve farkındalık yaratmak için Türkiye genelinde eğitim seferberliği başlattı.

Sepsis'te ürküten rakamlar

Türk Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz Demiraran, "Her yıl dünya genelinde sepsis nedeniyle kalp krizi veya akciğer-meme-prostat kanserlerinin toplamından daha fazla ölüm yaşanıyor. Her yıl 30 milyondan fazla kişide sepsis görülüyor. Yılda 5 milyondan fazla yenidoğan ve çocuk ölümüne de yol açıyor" dedi.

Sağlık Bakanlığı ve Türk Yoğun Bakım Derneği iş birliğiyle, sepsis'te farkındalığı arttırmak amacıyla sağlık çalışanlarına yönelik dün İstanbul'da Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nde konferans düzenlendi. Sepsis tanı ve tedavi süreci hakkında bilgi verilen konferansta Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanı ve Türk Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz Demiraran, sepsis ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Prof. Dr. Demiraran, "Her yıl sepsis (kan zehirlenmesi) nedeniyle kalp krizi veya akciğer-meme-prostat kanserlerinin toplamından daha fazla ölüm gerçekleşmektedir. Vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz tepkiyle kendi doku ve organlarına zarar vererek ortaya çıkan sepsis, her yıl yaklaşık 30 milyondan fazla kişide gelişiyor. Yılda 5 milyondan fazla yenidoğan ve çocuk ölümüne de yol açıyor." açıklamasını yaptı.

"İKİNCİ BEYİN BAĞIRSAK"

Her 1 saatlik gecikmenin sepsis'den ölme olasılığını yüzde 8 arttırdığını belirten Prof. Dr. Yavuz Demiraran şunları söyledi: "Bu hastalıkta, erken tanı ve tedavi hayat kurtarır. Tedavide ise uygun antibiyotik kullanımı çok önem arz ediyor. Toplum olarak antibiyotik kullanımı konusunda bilinçli olunmalı, gereksiz yere antibiyotik kullanılmamalıdır. Sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmanın bağırsak florasını korumak açısından da büyük önem taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Demiraran, "Bu basit önlemler alınmazsa herhangi bir nedenle yoğun bakıma yatırılan hastalarda antibiyotik direnci artar, vücut direnci düşer ve doğal korunma mekanizmaların bozulması sonucu hastalık gelişir. Tedavi süreçleri zorlaşır ve yüzde 50'lere varan oranlarda ölüme neden olur.' diye konuştu.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi ev sahipliğinde Global Sepsis Alliance tarafından ilan edilen Dünya Sepsis Günü'nde, konuşmacılardan Uzm. Dr. Emine Uzunoğlu ve Uzm. Dr. Bahadır Çiftçi de katılımcılara önemli bilgiler sundu.

BİZE ULAŞIN