İstanbul'da bonzai'ye büyük darbe

İstanbul Narkotik Polisleri'nin son dönemlerde sentetik uyuşturucu bonzai başta olmak üzere uyuşturucu kullanımı ve ticaretiyle aralıksız mücadelesinde tutuklanan uyuşturucu satıcılarının oranı geçen yıla göre yüzde 40 arttı. Geçer yılın ilk dokuz ayında 820 olan tutuklu sayısı, bu yıl bin 320'ye yükseldi. Narkotik Masası'na bağlı özel eğitimli K-9 dedektör köpekleri Fırtına, Figo, Gold, Maya ve Panzer de uyuşturucu satıcılarının deşifre edildiği operasyonlarda önemli rol oynadı.

İstanbul Emniyeti Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, özellikle son dönemlerde sentetik uyuşturucu bonzai ağırlıklı olmak üzere uyuşturucu kullanımı ve ticaretiyle mücadele kapsamında operasyonlarını aralıksız sürdürüyor. İstanbul Narkotik Polisleri'nin tutuklattığı 'torbacı' diye tabir edilen uyuşturucu satıcılarının oranı geçen yıla göre yüzde 40 arttı. Geçen yıl 1 Eylül itibariyle uyuşturucu madde ticareti suçundan tutuklanan şüpheli sayısı 820 iken, bu yıl aynı dönemdeki tutuklu şüpheli sayısı 500 kişi artarak bin 320'ye yükseldi. İstanbul Narkotik Polisleri, 2017'nin ilk 8 ayında 20 bin 578 olaya müdahale etti.

EN FAZLA GÖZALTI ESENYURT'TA

2017'nin ilk 8 ayında uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti gerekçesiyle toplam 28 bin 675 şüpheli İstanbul Narkotik Masası ve 39 ilçenin emniyet müdürlükleri tarafından gözaltına alındı. Uyuşturucu madde kullanımı nedeniyle gözaltına alınan ve tutuklanan şüpheliler de eklendiğinde, bu yıl tutuklanan şüphelilerin sayısı 3 bin 276 oldu. Emniyetin tespitlerine göre en fazla gözaltı işleminin yaşandığı ilçe 254 gözaltı ile Esenyurt oldu. Narkotik Masası'nın ilçe ilçe hazırladığı uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti haritasına göre gözaltı sayılarının 100'ün üzerinde olduğu diğer ilçeler sırasıyla şöyle: Bağcılar 164, Beyoğlu 138, Gaziosmanpaşa 137, Şişli 115, Avcılar 114 ve Küçükçekmece'de 110 gözaltı.

12 BONZAİ İMALATHANESİ BASILDI

İstanbul Emniyeti Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve Narkotimler, bonzai kullanan kişilerin cadde ve sokaklarda peş peşe oluşturdukları içler acısı görüntüler üzerine İstanbul'un 39 ilçesinde operasyonlara başlamış, 12 bonzai imalathanesi basılmış, 70'i sentetik uyuşturucu madde bonzai olmak üzere 200 kilogramın üzerinde uyuşturucu bulunmuştu. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında gençleri zehirleyen uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyonların aralıksız süreceği belirtildi. Narkotik Masası'na bağlı özel eğitimli K-9 dedektör köpekleri Fırtına, Figo, Gold, Maya ve Panzer de uyuşturucu satıcılarının deşifre edildiği operasyonlarda önemli rol oynadı.

BİZE ULAŞIN