Son fotoğraf en acı teşhis

ABD’de trafik kazasında yaşamını yitiren 3 Türk üniversite öğrencisinin ölüm haberi, ailelerinin ve arkadaşlarının kalbine ateş düşürdü. Arkadaşları, “Onları teşhis etmek en zor görevdi” dedi

Son fotoğraf en acı teşhis

Üniversite öğrencilerine yaz döneminde iş, gezi ve dil imkânı sunan Work&Travel programı kapsamında 3 ay önce ABD'ye giden Türk öğrencilerin sezon sonu gezisi faciayla sonuçlandı. Dört Türk öğrenciyi taşıyan otomobilde 3 genç öldü, 1'i ağır yaralandı. 22 yaşlarındaki Didem Deniz, Tubanur Karataş, Özge Nur Mollaahmetoğlu ve 25 yaşındaki Fatih Turhan, ilk olarak Louisiana eyaletinde bir otelde oda görevlisi olarak çalışmaya başladı. Buradaki Türkler'le sıkı dostluk kuran 4 arkadaş çok sevildi. Ancak çalışma süreleri ve şartlarından memnun kalmadıkları için kalan 1.5 aylık süreyi Teksas'ın Austin kentine giderek aynı işte geçirdiler. 4 genç, sezon sonu geldiği için, Türkiye'ye dönmeden önce otomobille New Orleans ve Florida'yı da kapsayan bir gezi yapmaya karar verdi. I-10 otoyolu Jefferson Davis Parish bölgesinde Louisiana'ya doğru seyir halinde bulunan gençleri taşıyan Mazda marka otomobil kontrolden çıkarak karşı yöne geçti. Kamyonetle çarpışan otomobildeki öğrenciler Didem, Tubanur ve Özge Nur olay yerinde hayatını kaybetti. Ağır yaralanan Fatih Turhan Lafayette General Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Kazada kamyonet sürücüsü Paul Albert (56) de yaralandı.


Fatih Turan yaralandı, Tubanur, Didem ve Özge Nur öldü

HAYALLERİNİN PEŞİNDE...
Türkiye'nin Houston Başkonsolosu Ferhat Alkan'ın duyurduğu haberin ardından talihsiz gençlerin aileleri yıkıldı. Hayallerinin peşinde gittikleri ABD'de ölen Didem Deniz, Karabük Üniversitesi'ndeki eğitiminin ardından son olarak Yalova'da Uluslararası İlişkiler okuyordu. Özge Nur ise İç Mimarlık öğrencisiydi. Tubanur, 9 Eylül Üniversitesi İngilizce Bölümü'nü bitirdikten sonra Beykent'te İşletme Mühendisliği'ne devam ediyordu. Fatih Turhan da Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği son sınıfta öğrenim görüyordu. Gencecik yaşta hayatını kaybeden 3 gencin cansız bedenlerini teşhis etme görevi, aileleri olmadığı için arkadaşları Bahtiyar Adbolov'a düştü. Büyük üzüntü yaşayan Adbolov, "Didem, Tubanur ve erkek arkadaşı Fatih ile Özge Nur hayalleri için bir araç kiraladılar. Yola çıktılar. Ama kaza olmuş. Telefonlarımızda kasırga, kaza gibi acil durumları bildiren bir alarm sistemi var. Bir alarm geldi. Kazayı bildirdi. Üç kız arkadaşımız olay yerinde ölmüştü. Fatih ise hava ambulansı ile hastaneye kaldırılmış. Ben ve diğer bir arkadaşım önce morga gidip en acı teşhisi yaptık. Ailelere bilgi verilmesi için çabaladık. Sonra hastaneye Fatih'i görmeye gittik. O yoğun bakımda" dedi.
Abdalov, dört kader arkadaşının liseden beri arkadaş olduklarını uzun zamandır birbirlerini tanıdıklarını da vurguladı.'CACIĞI ÇOK ÖZLEDİM'
Tubanur Karataş'ın eniştesi Fatih Zengin, "Haberi alınca yıkıldık. 20 Eylül'de İstanbul'a gelecekti. Biletleri alınmıştı. Annesi ve eşimle her gün konuşuyorlardı. 'Anne en çok cacığı özledim. Gelince bana cacık yapın' diyordu. Heyecanla onu bekliyorduk." dedi. Zengin şöyle devam etti: "Kazayı araştırtık. Yolda ihmal olduğu anlaşılıyor. Çünkü yapılan yorumları takip ettiğimizde karayolunda bir TIR lastiğinin olduğundan bahsediliyor. Lastikten kaçmak için manevra yapınca sanırım kaza meydana gelmiş. Direksiyonda Didem Deniz varmış."

BİZE ULAŞIN