Direksiyonda beyin kanaması geçirdi organlarıyla can oldu

Feride Arslantaş, direksiyon başında beyin kanaması geçiren eşinin kullandığı aracı uçuruma bir metre kala durdurarak 3 çocuğunun hayatını kurtardı. Ölen eşinin organları ise 6 kişiye can oldu

Direksiyonda beyin kanaması geçirdi organlarıyla can oldu
Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesine bağlı Çardak Mahallesi'nde Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü olarak görev yapan Ziraat Mühendisi Süleyman Arslantaş (36) ile eşi Feride (34), çocukları Emine (1), Huri Cihan (4) ve Furkan Arslantaş (10) tatil için Antalya'ya gitti. 14 Eylül'de aile, kendilerine ait otomobille dönüşe geçti. Süleyman Arslantaş, Mersin'in Anamur ilçesi yakınlarında direksiyonda fenalaştı. Durumu fark eden eşi Feride Arslantaş, kontrolden çıkan otomobili, uçuruma 1 metre kala el frenini çekerek durdurabildi.

İkinci beyin kanaması
Eşinin geriye kaçan dilini eliyle dışarı çıkaran Feride Arslantaş 112 Acil Servis'i çağırdı. İki kez beyin kanaması geçiren Arslantaş'ın Medical Park Tarsus Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 16 Eylül Cumartesi günü saat 10.00 sıralarında beyin ölümü gerçekleşen Arslantaş'ın ailesi doktorların organ bağışında bulunabilecekleri yönündeki bilgilendirmeleri üzerine bağış için onay verdi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı devreye girerek, Süleyman Arslantaş'ın kalp, akciğer, karaciğer, 2 böbrek ve pankreasının nakledilebileceği hastaların belirlenmesi için çalışma başlattı. Türkiye Organ ve Doku Bilgi Sistemi'nin işletilmesiyle, akciğerin Ankara'ya, sağ böbreğin İstanbul'a, sol böbrek ile kalp, karaciğer ve pankreasın ise Adana'ya gönderilmesine karar verildi. Organların alınması için İstanbul'dan uçakla, Adana'dan karayoluyla ekipler Tarsus'a geldi. Akciğer ise uçakla Ankara'ya gönderildi.

'Bağış yapmak istiyordu'
Süleyman Arslantaş'ın yakınları yaşadıkları kayıp için çok üzgün olduklarını belirtirken, 6 kişinin organ nakliyle kurtulacak olmasından da mutluluk duyduklarını söyledi. Bir yakını, "Rahmetli sağlığında organlarını bağışlamak istediğini söylemişti. Biz de organ bekleyen insanların hayatının kurtulması için nakile onay verdik" dedi.
BİZE ULAŞIN