İyilik ‘Sevda’sı

Bursalı Sevda, üniversiteyi birincilikle bitirdi; diplomasını Güler Sabancı’dan aldı. İyi de bir işi vardı. Ama o her şeyden vazgeçti, yollara düştü... Artık engelli çocukların düşlerini gerçekleştiriyor

İyilik ‘Sevda’sı
Bursalı bir ailenin çocuğu olan Sevda Baysal (28), Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi'ni birincilikle bitirdi. Diplomasını Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın elinden aldı. Finans alanında yüksek lisans yaptı. Uluslararası bir bankanın hazine biriminde finans uzmanı olarak İstanbul'da bir plazada çalışıyor, gökdelende yaşıyordu. Kariyer yapıp yönetici olmasının önünde hiçbir engel yoktu. Ama Sevda, sıra dışı bir karar verip 3 yıllık iş yaşamına nokta koydu. "Para, makam, araba istemiyorum. Yürekten yüreğe kurulan sevgi bağına" ihtiyacım var diyerek kendini engelli ve dezavantajlı çocuklara adamaya karar verdi. Türkiye Vodafone Vakfı, Alternatif Yaşam Derneği ve BM Kalkınma Programı işbirliğiyle hayata geçirilen Antalya Kaş'taki Düşler Akademisi'nde gönüllü oldu.

GÖKDELENDEN ÇADIRA
Sevda'nın gökdelende sürdürdüğü konforlu hayat artık çadırlarda, kamplarda devam edecekti. Antalya'nın Kaş ilçesindeki gönüllülük çadırında 4 ay kaldı. Engelli ve dezavantajlı çocuklara eğitim verdi. Daha sonra 15 ülkeye uzanan bir gönüllülük serüvenine atıldı. Cebinde parası yoktu ama yüreğindeki iyilik her şeye yetiyordu. Gönüllülüğü 'kendinden verme' zannettiğini ancak çocuklardan çok büyük mutluluklar edindiğini anlatan Sevda Baysal şunları söyledi: "Bize 'çalışıp para kazanmazsan sokakta kalırsın'ı öğretmişler. Ben bu korkumu çoktan atlattım. 2.5 yıl önce Güneydoğu Asya'dan başladım. Tayland, Kamboçya, Endonezya, Malezya, Tayvan, Sri Lanka, Japonya gibi ülkelerde yardım kamplarında gönüllü oldum. Birçok insanın yüreğine dokundum. Çocuklarla ekolojik tarım yaptım. Onlara topraktan ev yapımında çalıştım. Ritim atölyelerinde müzik eğitimi verdim. Artık işim çocukları mutlu edecek projeler üretmek."


Sevda Baysal, Düşler Akademisi'nin hazırladığı program çerçevesinde ülke ülke dolaşıp çocuklara eğitim veriyor. Onlar için proje üretip barınacak yerler inşa ediyor.
BİZE ULAŞIN