Pistten çıkan özel jet alev aldı

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan KKTC’ye gitmek için kalkış yapan özel jet iniş takımlarındaki arıza nedeniyle geri döndü. İniş sırasında pistten çıkan uçak yandı. 3 mürettebat ve bir işadamı yaralı olarak kurtarıldı

Pistten çıkan özel jet alev aldı
KKTC'deki Ercan Havalimanı'na gitmek üzere dün akşam 21.00 sıralarında İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan kalkış yapan TC-KON kuyruk tescili Cessna Citation VII tipi iş jeti, kalkışı sırasında iniş takımlarında sorun yaşadı. İddiaya göre lastikleri patlayan uçak kalkıştan 3 mil sonra iniş takımlarında arıza olduğunu söyleyerek acil iniş talep etti.
Bunun üzerine havalimanında alarma geçilerek itfaiye ve kurtarma ekipleri acil durum için pistte yerlerini aldı. Saat 21.20'de Atatürk Havalimanı'nın 35 sağ pistine teker koyan uçak gövdesi üzerinde sürüklenmeye başlayarak alev aldı. Pist dışındaki toprak zeminde duran uçak yanmaya başladı.

E-5'E ÇIKIYORDU
E-5 Karayolu'na kısa bir mesafede durabilen uçakta bulunan ve hafif şekilde yaralanan pilotlar Muzaffer Kütük, Mehmet Metin Turan, Hostes Duygu Doğançay ve işadamı Mehmet Şahin Fener, kendi imkânları ile çıktı. Yaralılar Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınırken işadamı Mehmet Şahin Fener ilk müdahalenin ardından Yeşilköy Acıbadem İnternational Hospital'a sevk edildi.
Yanan uçak havalimanı itfaiyesi tarafından köpük sıkılarak söndürülürken, kaza nedeniyle bir süre kapalı kalan Atatürk Havalimanı, uçağın söndürülmesinin ardından yeniden hava trafiğine açıldı.
Bu arada kazada yaralanan işadamı Mehmet Şahin Fener'in Türkiye'nin önde gelen cam üreticilerinden biri olduğu öğrenildi.
BİZE ULAŞIN