Türkiye’nin en büyük sağlık üssü Adana

Türkiye’nin en büyük şehir hastanesi Adana’da hizmete girdi. Osmaniye’den Diyarbakır’a 9 ile daha hizmet veren hastanede 5 bin personel günde 16 bin hastaya şifa dağıtacak

Türkiye’nin en büyük sağlık üssü Adana
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "14 yıllık hayalim" dediği şehir hastanelerinden Adana Şehir Hastanesi, kentin yanı sıra 9 ilden gelecek hastalara hizmet vermeye başladı. Hastane yerleşkesinde gazilere uygulanan gelişmiş tedavi yöntemlerini de içinde barındıran 150 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi ile bölgenin tek yanık ünitesi de bulunuyor.
Şehir hastanesinin Adana'nın sağlık üssü olması yolunda atılmış çok önemli bir adım olduğunu söyleyen Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yrd. Dr. İbrahim Ethem Özsoy, "Adana sadece lafta değil gerçekten sağlık üssü olacak. Diyarbakır, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Osmaniye, Kahramanmaraş, Kilis, Hatay, Niğde ve ilçelerinden gelen hastalarımıza şifa dağıtacağız. Yurt dışından da önemli bir talep olacağına inanıyoruz. Bakanlığımızın sağlık turizmi konusundaki çalışmaları sürüyor" dedi.
Adana Şehir Hastanesi'ne çevre il ve ilçelerden yoğun talep olacağı için refakatçi sayısında da önemli artışlar olacağına dikkat çeken Özsoy, geçmiş yıllarda yaşanan uzun kuyruklar, hastane bahçesinde konaklama zorunda kalanlara ilişkin görüntülerin de ortaya çıkmaması için tedbir aldıklarını anlattı. Özsoy, "Her hastanın yanında bir refakatçi kalabiliyor. Ancak çevre illerden gelen refakatçi sayısı fazla oluyor. Onların da kalabilecekleri tesisin yapımı sürüyor ve kısa sürede hizmete girecek" diye konuştu.

ADLİ PSİKİYATRİ DE VAR
150 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinin Adana Şehir Hastanesi'nde bağımsız bir bina şeklinde kurgulandığını anlatan Özsoy, "Eski adıyla GATA'da, Güneydoğu'da gazi olan askerlerimizin aldığı tedavi hizmetinin benzerini uygulayacağız. Felçli hastalar rehabilite edilecek. Bu bölgede ilk olacak. Akdeniz ve Güneydoğu'ya hitap edecek. Türkiye'de ilk kez 100 yataklı yüksek güvenlikli adli psikiyatri birimi de hastanemiz bünyesinde kuruldu" şeklinde konuştu.İLK BEBEKLER DOĞDU
18 Eylül'de hasta kabulüne başlayan Adana Şehir Hastanesi'ndeki ilk doğumlar başarıyla gerçekleşti. Hastanenin ilk bebeği sezaryenle dünyaya gelen Abdulsamet bebek oldu. Abdulsamet'in doğumundan birkaç saat sonra ise Rümeysa bebeğin doğumu gerçekleşti. Adana Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İbrahim Ethem Özsoy, Rönesans Genel Müdür Yardımcısı Süreyya Yencilek ve Adana Şehir Hastanesi İşletme Müdürü Hakan Afşin Arıcan, yeni doğan bebeklere altın taktı.

BEŞ YILDIZLI OTEL KONFORU
Üst düzey hizmetle tanışan vatandaşlar görüşlerini şöyle dile getirdi:
Aysel Doğan (50 - Ev hanımı): Hasta değildim ve ama hastaneyi gezmek için geldim. Gerçekten çok güzel bir hastane yapmışlar. Çalışanlar hastalarla yakından ilgileniyor. Hastaneyi bize kazandıran Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.
Sabahattin Akyıldız (65 - Emekli): Kolu kesik Suriyeli bir vatandaşı hastaneye getirdim. Buradaki ilgiyi görünce bize dua etti. Ben 65 yaşındayım böyle bir hastaneyi sadece Avrupa'da görmüştüm. Şimdi de Adana'da gördüm.
Halil Demir (26 - Züccaciyeci): Şu ana kadar gördüğüm en iyi hastane burası. Hastanede son teknoloji kullanılarak hizmet veriliyor. Çok memnunuz. Cumhurbaşkanımızın 14 yıllık hayaliydi ve gerçekleştirdi. Halkını düşündüğü için ona teşekkür ediyorum.
Osman Süer (57- Emekli): Gerçekten çok güzel hastane yapmışlar. Adana'ya ve Adanalılara yakışmış bir hastane. Hastaneye değil 5 yıldızı otele gelmiş gibi hissetim. Personelin beni tekerlekli sandalyeyle götürmesi gerçekten çok güzel. Ayağımıza kadar hizmeti getirmişler.
BİZE ULAŞIN