Alzheimer’e dikkat için toplantı

Muratpaşa Belediyesi, Türkiye Alzheimer Derneği ve Artı Nefes Vakfı’yla birlikte 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Alzheimer’e dikkat için toplantı

Falez Yaşlı Evi'nde düzenlenen toplantıda Alzheimer hastalığı hakkındaki bilinmeyenleri ve merak edilenler konuşuldu. Açık havada gerçekleşen ve ilginin son derece yüksek olduğu toplantıda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Nur Ebru Barçın konuşmacı olarak katıldı.

Doç. Dr. Barçın, Alzheimer'in bellek, dil, görsel mekansal yetenekler gibi birden fazla alanda gelişen kayıp nedeniyle kişinin günlük yaşam aktivitelerini eskisi gibi sürdürememesine neden olan bir hastalık olduğunu söyledi. Genetik nedenlerden dolayı hastalığın erken yaşlarda da görülebildiğini belirten Doç. Dr. Barçın, "Hastalığın erken, orta ve ileri evresi mevcut. Erken evrede yeni olayları unutma gibi depresyon, günlük işlevlerde hafif düzeyde kayıp görülürken orta evrenin en önemli bulgusu davranış bozuklukları. Hastalığın ileri evresinde maalesef birey kişisel bakımı da dahil olmak üzere tüm günlük işlerinde başkasının bakımına muhtaç, hatta yatağa bağımlı hale gelebilir."

BİZE ULAŞIN