Altın neşter artık gençleri yetiştiriyor

Kariyerine 2 bin 500 organ nakli sığdıran ve artık genç doktorlara deneyimlerini aktaran Prof. Dr. Münci Kalayoğlu: Organ nakli çok iyi bir tedavi şekli. Bunu halka anlatmamız lazım

Altın neşter artık gençleri yetiştiriyor
Dünya'nın önde gelen karaciğer nakli otoritelerinden biri olarak kabul edilen ve 50 yıllık mesleki kariyerinde 2 bin 500 organ nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, "Organ nakli bugün herkesin bildiği çok iyi bir tedavi şekli. Biz de organ nakli konusunda halkımızı bilgilendirirsek daha iyi sonuçlar alacağız" dedi.

2 AY ÖNCE NEŞTERİ BIRAKTI
Türkiye'nin "altın neşteri" olarak anılan Prof. Dr. Kalayoğlu, geçtiğimiz günlerde mezun olduğu Hacettepe Üniversitesi'nin 50'nci yıl etkinlikleri kapsamında bir plaketle ödüllendirildi. Kalayoğlu, "Beni yetiştiren hocam plaket verdi, insanı ürperten bir anı oldu çok mutluyum" diye konuştu. 1977'de profesör unvanını alan, ABD'de çalıştığı 15 yıl içinde bin 500 karaciğer nakli gerçekleştiren Münci Kalayoğlu, Türkiye'ye döndükten sonra da nakillere devam etti. 2 ay önce eline neşter almayı bıraktığını ifade eden Kalayoğlu, Türkiye'yi gezerek genç hekimlere mesleki tecrübelerini aktarıyor.

'YETERİNCE ORGAN BULAMIYORUZ'
Kalayoğlu, organ naklinde bugün Türkiye'nin dünyada ilk sıralarda yer aldığına, ancak kadavra nakillerinde zorluk yaşandığına da işaret ederek, şunları söyledi: "Yeterince organ bulamıyoruz. Halkımıza organ bağışı ile ilgili daha fazla bilgi vermemiz lazım. Onların bize yardım edebilmeleri için ölen kişilerin organlarını bağışlamaları gerekiyor. Eğitimleri iyi yaptığımız zaman organ naklinde daha çok bağışçı sayısına da ulaşırız. Organ nakli bugün herkesin bildiği çok iyi bir tedavi şeklidir. Biz de organ nakli konusunda halkımızı uyarırsak, daha iyi sonuçlar alacağız."

AMELİYATHANEDE YÜRÜRKEN, HASTA OLDUĞU ANLAŞILDI
Prof. Münci Kalayoğlu, 50 yıllık meslek hayatında unutamadığı bir olayı ise şöyle anlattı: "Ameliyathanede yürürken beyin cerrahı arkadaşım beni izliyormuş. Yürüyüşümde normal olmayan bir şey fark etmiş. 'Hocam ayağınıza bakabilir miyim?' dedi. Bazı hareketler yaptırdı. Sonra 'Sizi hemen ameliyat etmemiz gerekiyor' dedi. Benim hastam var o sırada ve ameliyatı ben yapıyorum. Sol bacağı giden bir sinir sıkışıklığı varmış. Ameliyatım bittikten sonra hemen ameliyat oldum. Ertesi gün nakil yapmaya devam ettim."
BİZE ULAŞIN