Çifte ameliyatla yeniden doğdu

Profesör Doktor Tokat ve ekibi 54 yaşındaki hastaya bir yandan by-pass ameliyatı yaparken diğer yandan karaciğerini yeniledi. Benzer operasyonun daha önce sadece Kore’de gerçekleştirildiği ortaya çıktı

Çifte ameliyatla yeniden doğdu
Özel bir hastanenin Karaciğer Nakli Merkezi Direktörü Profesör Doktor Yaman Tokat, karaciğer kanseri ve kalp yetmezliği çeken 54 yaşındaki Ahmet Subaşı'yı yeniden hayata bağladı. Profesör Doktor Yaman Tokat, Ahmet Subaşı'nda karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve kalp damarlarında tıkanıklık olduğunu tespit etti. Benzer durumda olan vakaları araştıran risk alıp hasta yakınlarının onayıyla sıra dışı bir yönteme başvurdu. Çünkü hastaya by-pass yapılsa karaciğer kanserinin vücuda yayılma ihtimali güçlenecekti. Stent takılsa o stentin tıkanmaması için verilecek ilaçlar operasyonu üç ay geciktirecekti. Prof. Dr. Tokat, öncelikle radyoembolizasyon denilen bir teknikle karaciğerdeki tümörü öldürdü. Hastaya karaciğer verecek bir donör bulundu ve o da operasyona hazırlandı. Önce by-pass ameliyatı başladı. Atar haldeki kalbe by-pass yapıldı. Aynı anda donörden alınan karaciğer hastaya nakledildi.

BİLMEDEN DÜNYADA 2. VAKA OLDUK
Sürecin olumlu sonuçlandığını hastanın çok daha sağlıklı uyandığını belirten Prof. Dr. Tokat, süreci şöyle anlattı: "Bu vaka ilk vaka mı diye araştırdım. Avrupa'da, Amerika'da yok. Kalbi durdurmadan yapılan canlı nakilde ikinci vaka. Biz bunun yapıldığını bilmeden, başka yolumuz olmadığı için yaptık. Sonra geriye dönük taradığımızda bir kez Kore'de yapıldığını gördük. Hasta çok daha canlı, çok daha aktif kalktı ameliyattan." Bu ameliyatın benzer durumdaki pek çok vaka için de umut olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tokat, "Çünkü bu tip hastalara doktorlar nasıl yanaşacaklarını bilemiyorlar. Ne tarafı yapsalar öbür tarafı bozma riski oluşuyor" ifadesini kullandı.

ÇARESİZ BİR DURUMDU ÇARE BULUNDU
Ameliyattan kısa bir süre sonra ayağa kalkan ve sağlığına yeniden kavuşan Ahmet Subaşı ise ameliyatla ilgili şunları söyledi: "13 senedir hastayım. Bir süre önce kanser olduğumu öğrendim. Nakil için testlere girdiğimde kalbimde tıkanıklık olduğunu öğrendik. Kalp ameliyatı olmam gerektiğini söylediler. 'Kalp ameliyatı olursanız karaciğer tehlikeye giriyor, kanserin yayılma ihtimali büyüyor' dediler. Çaresiz bir durum. O zaman işte Yaman Tokat girdi devreye. Muhteşem bir adam, kesinlikle söylenecek tek bir şey yok... Yaman Bey'in hakikaten insanlığı yanında doktorluğu da mükemmel."
BİZE ULAŞIN