Piribaşlar, Kent Belleği Müzesi oluyor

BURDUR Belediyesi tarafından Piribaşlar Evi, Kent Bellediği Müzesi haline getiriliyor.

Piribaşlar, Kent Belleği Müzesi oluyor

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Piribaşlar Evi'nde düzenlediği basın toplantısında Kent Belleği Müzesi projesini açıkladı. Basın toplantısına Başkan Ercengiz'in yanı sıra Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu ve mimar Burcu Yazar da katıldı.

Başkan Ercengiz, "Çağdaş, yaşanabilir bir kent görünümüne kazandırdığımız Burdur'un bir geçmişi var. Bu geçmişi sonraki nesillere hatırlatmak, önceki kuşaklarda neler olduğunu, nelerin yapıldığını, nasıl bir yaşam içerisinde olunduğunu aktarmak için bir kent belleği oluşturma çabasına girdik. Bu projeyle insanların Burdur'da önceki dönemlerde nasıl yaşadığını hem fotoğraflarla hem de objelerle göstermek istiyoruz. Bu kenti sahiplenmemiz gerekir. Bölgesinde bakıldığı zaman MÖ 6 binlere dayanan bir tarihi var ve o süreden bugünlere kesintisiz yaşam devam etmiş. Yerleşik yaşama geçildiğinden beri en çağdaş yaşamın sürüldüğü yerlerden birisi. Belediye Başkan Yardımcımız Hasan Duygulu ve Muratpaşa Belediyesi'nden geçici görevle ilimize gelen mimar Burcu Yazar'ın fikir vererek başlattığı bu çalışmada farklı yerel yönetimlerden de destek alıyoruz. Bu çalışmanın başlaması 6 aylık bir süre önce başladı ve her geçen gün üzerine koyarak büyüteceğiz" dedi.

Başkan Ercengiz, "Geçmişe yolculuk yaptıracağımız Burdurlu hemşehrilerimiz ve müzeyi ziyaret edecek yurttaşlarımız, Burdur'da nasıl bir yaşam olduğu hakkında bilgi sahibi olacak. Bugün Eskişehir'i çok kez örnek veriyoruz. Türkiye'de sahili olmadığı halde turizmi kendi içinde başlatmış bir kent. Bunun en önemli argümanlarından birisi Kent Belleği Müzesiyle oluşturulmuş. Bu konuda Eskişehir Belediyesi'nden destek aldık. Onlar belki 10 yılda bu çalışmayı gerçekleştirdi ama bizim daha kolay tamamlayacağımızı düşünüyorum. El sanatlarının güçlü olduğu bir şehiriz. Vatandaşın bu konuda bize destek vermesini istiyoruz. Amacımız öncelikle dijital kütüphane oluşturmak ve bunu vatandaşa sunabilmek. Ardından etnografik eserlerle bunu kentimiz adına sergileyebilmek" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN