Bir eksiği var o da sol gözü...

Taksim saldırısında boş kalan bebek arabasıyla Türkiye’nin yüreğini yakan Asya bebek mucize eseri hayata tutundu. Küçük Asya artık protez gözüyle geleceğe gülümsüyor

Bir eksiği var o da sol gözü...
İstanbul Taksim'de geçen yıl yaşanan bombalı saldırının simgesi olan ve sol gözünü kaybeden Asya bebek, artık 4 yaşında bir kreş öğrencisi.
Tarih 19 Mayıs 2016. Yer, İstanbul'un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi'ydi. Saatler 10.55'i gösteriyordu. Adana'dan İstanbul'a gezmeye gelen Başaran Ailesi biri 2.5, diğeri 7 yaşındaki iki kızlarıyla beraber İstiklal Caddesi'ndeydi. DEAŞ terörü onları tam da bu noktada yakaladı. Canlı bomba kendini patlattığında bir anda her yer toz-duman oldu. 5 kişi hayatını kaybetti, 39 kişi yaralandı. Saldırı noktasından yansıyan ilk görüntülerde bir bebek arabası kazındı hafızalara. Terörün en küçük mağduru, Asya bebek olmuştu. O bombalı saldırıya babası Turgut Başaran'ın kucağında yakalanmıştı. Taksim'de yaşanan bombalı saldırının simgesi oldu. Terörün acımasız yüzünün yaraladığı hayattı artık o. Saldırının ardından günlerce yoğun bakımda yattı. Beyin ameliyatı geçirdi. Doktorların büyük çabası ile yeniden hayata döndürüldü ama sol gözünü kaybetti.

SESTEN KORKUYOR
Saldırıda baba Turgut, anne Çilem ve 7 yaşındaki abla Elçin de yaralanmıştı. Uzun tedavi sürecinin ardından aile Adana'ya döndü. Ve saldırının ardından 1.5 yıl geçti. Asya'nın sol gözüne protez takıldı. Dışarıdan bakıldığında estetik açıdan sol gözünde hiçbir şey yokmuş gibi görünen Asya, şimdi 4 yaşında bir kreş öğrencisi oldu. Saldırının psikolojik tahribatını yavaş yavaş yendiklerini söyleyen baba Turgut Başaran "Bedenen yaralar sarılıyor ama ruhumuzdaki yansımaları öyle çabuk iyileşmiyor. Diğer kızım Elçin de çok etkilendi. Asya daha bebekti. O yüzden saldırının arkasında sadece sese büyük duyarlılığı kaldı. Dışarıda bir gürültü olsa 'Eve gidelim' diyor. Havai fişek patlatsalar, duyarlılık gösteriyor. Ama buna da şükür. Asyam tüm bunlara rağmen yeniden hayata gülümsemeyi başardı. Hamdolsun. Yaşı ilerledikçe protezinin değişmesi gerekiyor" diyor.
BİZE ULAŞIN