Emniyetin bahçesinde 1.5 tonluk zehir

İstanbul Narkotik Masası, dört büyük operasyonda piyasa değeri 25 milyon lira olan 1.5 ton uyuşturucu buldu. 42 adet ahşap masanın içerisine özel bölüm yapılarak gizlenen 208 kilogram eroin, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün bahçesinde masalar kesilerek çıkarıldı. Operasyonlarda bir adet eroin presleme makinesinin yanı sıra 1 ton da bonzai ele geçirildi.

Emniyetin bahçesinde 1.5 tonluk zehir

İstanbul Emniyeti Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Polisleri, uyuşturucu madde ticareti ve uyuşturucu kullanımı ile mücadele kapsamında operasyonlarını sürdürdü. İstanbul Narkotik Masası, son bir haftada farklı ilçelerde yer alan adreslere eş zamanlı düzenlenen dört farklı büyük operasyonda oiyasa değeri 25 milyon lira olan toplam 1.5 ton uyuşturucu madde ele geçirdi. Ele geçirilen uyuşturucu maddeler detaylı incelemeye alındı. Eş zamanlı operasyon kapsamında gözaltına alınan 14 şüpheli İstanbul Emniyeti'ne götürüldü. Uyuşturucu maddelerin gizlendiği ahşap masalar İstanbul Emniyeti'nin bahçesinde kesilerek açıldı. Operasyonlarda ele geçirilen diğer uyuşturucu maddeler ve diğer malzemeler de emniyetin bahçesinde açılarak sergilendi.

MOBİLYAYA GİZLEDİLER

İlk operasyonda Diyarbakır'dan İstanbul'a uyuşturucu sevkiyatı yapan ve uyuşturucu maddeleri piyasaya süren bir çete çökertildi. Bağcılar'da üç adrese yapılan baskınlarda dört çete üyesi yakalandı. Altı silah, bir av tüfeği, uyuşturucu ticaretinden elde edildiği değerlendirilen 15 bin lira, 30 kilogram Hint Keneviri, esrar ve uyuşturucu hap bulundu. İkinci operasyon Maltepe'de yapıldı. İngiltere'de ahşap masaların arasına uyuşturucu yerleştiren ve İngiliz Polisi tarafından iki ay önce çökertilen uluslararası bir uyuşturucu çetesinin aynı yöntemle İstanbul'da da faaliyet yürüttüğü belirlendi. Çetenin İstanbul ayağının MDF malzeme ile preslenerek hazırlanan özel işçilikli ahşap masaların arasına yerleştirdikleri uyuşturucu maddeleri yurt dışına çıkartacağı belirlendi. Maltepe ve Kartal'da yer alan çetenin depolarına yapılan baskında ince işçilikle hazırlanmış 42 adet mobilya ahşap masa ele geçirildi. Üç çete üyesi yakalandı. Ahşap masalar İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün bahçesinde kesilerek açıldı. Preslenerek MDF ile hazırlanan masaların içlerinde oluşturulan gizli bölmelere saklanmış halde ince poşetler içerisinde 208 kilogram eroin bulundu. Bir adet eroin presleme makinesi de ele geçirildi.

BİR TON BONZAİ HAM MADDESİ BULUNDU


Diğer operasyonlarda ise rulo yapılmış halılar arasına gizlenmiş olan 130 kilo 400 gram Hint Keneviri, TEM Otoyolu Pendik Kurtköy Mevki'nde durdurulan bir kamyonette ele geçirildi. Uyuşturucu maddeleri halılara sararak saklayan ve Diyarbakır'dan İstanbul'a gelen çetenin üyeleri yakalandı. Esenyurt'ta yer alan bir bonzai imalathanesine de baskın yapıldı. Sentetetik uyuşturucu bonzai imal eden üç kişilik çetenin üyeleri gözaltına alındı. 43 çuval içerisinde yaklaşık bir ton bonzai yapımında kullanılan ve yavşan otu adı verilen ham madde ele geçirildi. Soruşturmalar kapsamında incelemeleri sürdüğü belirtildi.

BİZE ULAŞIN