İşte gizlenen mektup

SETEM, Antalya Film Festivali’yle ilgili Belediye Başkanı Menderes Türel’e mektup yazmış ancak cevap alamadıklarını iddia etmişti. Ancak Türel’in cevap mektubu yazdığı ortaya çıktı

İşte gizlenen mektup
Ulusal ve uluslararası yarışma kategorilerinin birleştirildiği 54. Uluslararası Antalya Film Festivali'ne sayılı günler kaldı. Festival bu yıl 21-27 Ekim'de gerçekleşecek. Festivaldeki değişimle ilgili tartışmalar ise yeni bir boyut kazandı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in, Sinema ve Televizyon Eserleri Sahipleri Meslek Birliği'ne (SETEM) bir cevap mektubu yazdığı ancak mektubun sinema camiasından gizlendiği ortaya çıktı.
Süreç, SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz'ün Başkan Türel'e mektup göndermesiyle başlamıştı. Türel, mektuba cevaben bir mektup yazdı. Mektup, geçen 4 Ağustos'ta SETEM'e fakslandı ve aynı gün kuryeyle derneğin İstanbul Şişli'deki adresine gönderildi. Kargo, SETEM çalışanı N.Ö. tarafından 3 gün sonra teslim alındı. Ancak medyada Türel'in mektuba cevap vermediği ve sinemacılarla iletişime geçmediği yer aldı. SABAH işte o mektuba ulaştı. Türel, mektupta "Türk filmlerinin gösterimi ve seyirciyle buluşması konusunda sinema meslek örgütlerimizden gelecek tüm önerilere kapımız açık" diye yazdı. İşte mektuptan satırbaşları:
Biz bir geleneği yok etmiyoruz. Geleneği koruyarak, geleceğe taşımak için yeni bir adım atıyoruz.
Festivalin temel hedefi sadece festival yapmak değil, Türk film sektörünün gelişmesine ve büyümesine katkıda bulunmak için ulusal ve uluslararası sektörün tüm oyuncularının bir arada bulunduğu bir platform oluşturmak.
Festivalde Türk filmleri bundan sonra gösterilmeyecek, algısı oluşturulmaktadır. Türk filmlerinin gösterim merkezi olarak kabul edilen festival aynı misyonu taşımaya devam edecek.
Hedefimiz küresel varlığımızı güçlendirmek, Türk sinemasını uluslararası yarışmayla dünya film endüstrisinin önemli oyuncularından biri haline getirmek. Antalya gibi turizmde dünyanın en büyüklerinden biri olan bir şehrin film festivali de dünyanın en büyükleri arasında olmalı.
BİZE ULAŞIN