Rize’yi heyelan ve sel vurdu: 1 ölü

Rize’de selin yıktığı evde Songül Tolan öldü annesi ise yaralandı. 3 noktada mahsur kalan 10 kişiyi kurtarma çalışmaları sürüyor

Rize’yi heyelan ve sel vurdu: 1 ölü

Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı Gürpınar köyünde, sel ve heyelan nedeniyle çöken evde, 40 yaşındaki Songül Tolan öldü, annesi ise yaralı kurtuldu. Bölgede selden dolayı evlerinde mahsur kalan 10 kişiyi kurtarmak için çalışmalar sürüyor.
Şiddetli sağanak en çok Çayeli ve Çamlıhemşin ilçelerinde etkili oldu. Çayeli ilçesi Kaptanpaşa köyüne bağlı Gürpınar Mahallesi'nde sel ve heyelan nedeniyle Tolan ailesinin yaşadığı 2 katlı ev çöktü. Enkaz altında kalan anne Esma Tolan (60) yaralı kurtarılırken, kızı Songül Tolan hayatını kaybetti.
Selden etkilenen Gürpınar ve Kaptanpaşa mahallelerinde 3 ayrı noktada 10 kişi mahsur kaldı. Evlerinde mahsur kalanların kurtarılması için Ankara'dan helikopter istendi ancak aşırı yağış nedeniyle gelemedi. AFAD ve İl Özel İdaresi ekiplerinin iş makineleri yardımıyla gerçekleştirdiği yol açma çalışmaları güçlükle devam ediyor.
Rize AFAD İl Müdürü Şakir Kurk da yağış ve selden en çok Gürpınar Mahallesi'nin etkilendiğini belirterek, "Bölge sürekli yağış alıyor. Helikopter talep ettik ancak hava şartları nedeniyle mümkün gözükmüyor" dedi.

OKULLAR TATİL EDİLDİ
Aşırı yağış nedeniyle Çamlıhemşin ilçesinde de birçok köy yolu zarar gördü, araziler kullanılamayacak hale geldi. Rize'nin Çamlıhemşin, Hemşin ilçeleri ile Madenli beldesinde eğitim-öğretime dün 1 günlüğüne ara verildi.
Rize'de meydana gelen sel ve heyelan sonrası Çayeli ilçesi Taşhane Mahallesi'nde deniz kıyısında erkek cesedi bulundu. Tanınmayacak haldeki cesedin, Çayeli ilçesinde geçen ay şiddetli yağışlar sonrası sele kapılarak kaybolan çay fabrikası işçisi 49 yaşındaki Mehmet Küçüksarı'ya ait olabileceği öne sürüldü.

BİR EV YIKILDI
Çayeli ilçesinin Kaptanpaşa köyü Şen Mahallesi'nde, Canıbeyaz ailesinin yaşadığı tek katlı ahşap ev, dün toprak kayması sonucu yıkıldı. Ali Rıza Bozkurt'a ait eve ise toprak doldu. Ailelerin 15 üyesi, komşularının evine sığındı.

***

ANTALYA'DA 2 RUS BOĞULDU
Antalya'nın Manavgat ilçesinde bir otelde tatil yapan Rus Konstantin Chesnov (63), otelin plajında denize girdi. Bir süre sonra çırpınmaya başlayan turist, çevredekiler tarafından sudan çıkartıldı. Ambulansla özel bir hastaneye kaldırılan Chesnov, müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Çenger Mahallesi'nde de denize giren Rus Viacheslav Salnikov (60) boğuldu. Salnikov'un cenazesi otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.

BİZE ULAŞIN