Teslim olmak için 6 gün bekledi

Behzat Ç. karakterine hayat veren yazar Emrah Serbes’ten (36), senaryo gibi itiraf... 2 kişinin öldüğü kazayı kendisinin yaptığını, olayın üzerinden 6 gün geçtikten sonra söyleyip teslim oldu

Teslim olmak için 6 gün bekledi

Polisiye kitaplarıyla tanınan yazar-senarist Emrah Serbes'in (36) neden olduğu ve 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın ardından film gibi bir hikâye ortaya çıktı.
İzmir-Aydın otoyolunun Torbalı mevkisinde 22 Eylül'de 04.30 sıralarında yaşanan trafik kazasında, Aydın istikametinde seyreden lüks otomobil, aynı yönde Kuşadası'na gitmekte olan Ayhan Özçelik'e ait otomobile arkadan çarptı.
Çarpmanın etkisiyle Özçelik'in otomobili takla atarak yoldan çıktı. Hurdaya dönen otomobilde bulunan Ayhan Özçelik (59) ve kızı Zeynep Özçelik (16) olay yerinde can verdi. Eşi Nilgün Özçelik (51) ise ağır yaralandı. Kazaya neden olan otomobilin "sürücüsü" olarak Kenan Doğru, gözaltına alınıp tutuklandı. Bir ailenin yok olduğu kazayla ilgili jandarma ve İzmir Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı çok yönlü soruşturma ve inceleme başlatırken, Çelik ailesi, Manisa'nın Soma ilçesinde toprağa verildi. Kazayla ilgili dün şok bir gelişme yaşandı. Behzat Ç. karakterine hayat veren ünlü yazar, Twitter hesabında bir itiraf mektubu yayımladı ve kazanın sorumlusunun Kenan Doğru değil, kendisi olduğunu duyurdu. Türkiye'nin gündemine oturan, 'Teslim oluyorum. İtirafımdır' başlıklı mektupta, Emrah Serbes şok nedeniyle kazayı ilk anda üstlenmediğine ancak vicdan azabına daha fazla katlanamadığına vurgu yaptı. Mektubunda, "Suçun cezasından kaçabilirsin ama vicdanının azabından kaçamazsın" diyen Serbes, Torbalı Adliyesi'ne giderek teslim oldu. Serbes hakkında, 'yalan beyanda bulunmak' ve 'delilleri karartmak' suçlamalarından da işlem yapıldı. Tutuklanan Serbes'in sorgusunda "Yaptığımın suç olduğunu biliyorum ve her türlü cezaya razıyım" dediği öğrenildi.

Behzat Ç'nin yazarından itiraf!

EMRAH SERBES'İN SUÇUNU ÜSTLENEN KENAN DOĞRU KİMDİR?

SAVCININ ŞÜPHESİ Mİ İTİRAF ETTİRDİ?
İddialara göre Özçelik ailesinin yakınları, olayın yaşandığı ana ait MOBESE kayıtlarının incelenerek aracı kimin kullandığının belirlenmesi için savcılığa başvurdu. Bunun üzerine Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı, aracı kullanan kişinin tutuklanan Kenan Doğu olmadığı şüphesiyle soruşturma başlattı. Bu kapsamda şoför hava yastığı üzerindeki kan ve doku örneklerinin, Kenan Doğru ve Emrah Serbes'ten alınacak örneklerle karşılaştırılması talimatı verildi. Otoyol gişe kamerası kayıtlarından aracı kimin kullandığının belirlenmesi için harekete geçildi. Ünlü yazarın da bu gelişmeden haberdar olduktan sonra teslim olmaya karar verdiği düşünülüyor.

ŞOKA GİRDİĞİ İÇİN KAÇMIŞ
Emrah Serbes, itiraf mektubunda özetle şu ifadeleri kullandı: Kazanın sorumlusu benim. Bir rampanın ardından birden önümüze çıkan araca çarpmamak için elimden gelen bütün çabayı sarf ettim. Kaygan zemin nedeniyle yavaşlayamadığımdan direksiyonu bariyerlere kırdım. Ama çarpışmanın önüne geçemedim. Açılan hava yastıkları ve aracın güvenlik sistemi nedeniyle kazayı hafif sıyrıklarla atlattık. Kaza esnasında yanımda oturan arkadaşım Kenan Doğru ile birlikte aracın sun roof'undan çıktık ve diğer aracın yanına gittik. Araçtan fırlayıp yolun kenarında yatan genç kızı görünce kendimi kaybettim ve bu şok nedeniyle olay anında kazayı üstlenemedim. Günler geçtikçe bu vicdani sorumluluğu kaldıramayacağımı anladım.

CEVAPSIZ SORULAR
KAZA GÜNÜ NEDEN İSMİ GEÇMEDİ?

Emrah Serbes'in kazadan sonra ifadesi alındı mı? Kaza tutanağında ismi yer aldı mı?
Yazar, kaza sırasında alkollü müydü?
Kaza sonrası ne yaptı, nerelere gitti?
Neden itirafta bulunmak için 6 gün bekledi?
Kaza günü haber ajanslarının geçtiği haberlerde neden ismi yer almadı?

Ceyhan TORLAK - Kazım YÖRÜKCE - Derviş UĞURLU - Mustafa KAYA / SABAH
BİZE ULAŞIN