Türk sineması kendi seyircisinin peşinde

Antalya Film Festivali ekibi, SABAH yazarlarıyla bir araya geldi. Sanat Yönetmeni Purivatra “Hedefimiz yerel halk ile film profesyonellerini kaynaştırmak. Filmler sayesinde kendi izleyicimizi yaratmayı arzuluyoruz” dedi

Türk sineması kendi seyircisinin peşinde

SABAH gazetesinin ana medya sponsoru olduğu Uluslararası Antalya Film Festivali için geri sayım başladı. Türkiye'nin ilk ve en köklü film festivali olan Uluslararası Antalya Film Festivali bu yıl 54. kez, 21-27 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Festivalin artistik direktörü Mike Downey, genel sanat yönetmeni Mirsad Purivatra ve film forum direktörü Zeynep Atakan önceki gün SABAH gazetesi yazarları ve kurum temsilcileriyle bir araya gelerek, festivalle alakalı bilgi verdi. Turkuvaz Medya Kurumsal İletişim Direktörü Fecir Alptekin'in organize ettiği toplantıya Günaydın Yayın Yönetmeni Sinan Özedincik, atv Tanıtım Marka Müdürü Dilaver Kıvrak, Dergiler Genel Müdürvekili Tuncel Sunar, Günaydın yazarı ve Şamdan Plus Genel Yayın Yönetmeni Bülent Cankurt, SABAH Okur Temsilcisi İbrahim Altay, sinema yazarı Olkan Özyurt katıldı.


Saraybosna Film Festivali Direktörlüğü de yapan Purivatra, bu yıl festivalde farklı bir yol izlediklerini söyleyerek "Hedefimiz yerel halk ile film profesyonellerini kaynaştırmak. Festivali yerel halkla içiçe yaşamak, onların da festivalin bir parçası olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bu amaçla okullardan öğrenciler toplayacağız. Sadece sinema izlemeye değil, sinemayı yaşamayı, konuşmayı, tartışmayı, filmler sayesinde bakış açılarını değiştirmeyi, kendi izleyicimizi yaratmayı arzuluyoruz. Mesela kortej hayatımda gördüğüm en güzel şeylerden biri. O geleneği de koruyarak üstüne ne koyabiliriz diye düşünüyoruz" dedi.

YEPYENİ BİR KONSEPT GELİYOR
"Saraybosna festivalini tüm şehir yaşıyor. Burada da aynı havayı yaşamalıyız" diyen Purivatra, şunları söyledi: "İlgiyi dağıtmadan sadece bir yere odaklanmalıyız. Tabii ki festivale dünya çapında starlar da getireceğiz ama tek amacımız o değil. O sanatçılar işin vitrin kısmı. Biz, izleyicileri sinema profesyonelleriyle bir araya getirmek ve festival süresince medyasıyla taksicisiyle işletmecisiyle herkesle sinemanın konuşulduğu bir ortam yaratmayı amaçlıyoruz. O yüzden bu yıl festivali sadece AKM ve Cam Piramit etrafında toplayacağız. Filmlerin gösterimleri yepyeni bir konsept ile Cam Piramit Açıkhava Sineması'nda yapılacak." Festivalde nicelikten çok niteliğe önem verdiklerini ve toplam 40 filmlik butik bir seçki yarattıklarını ifade eden artistik direktör Mike Downey, festival detaylarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

ODAK NOKTA: MÜLTECİLER
Festival ikisi yeni 7 bölümden oluşuyor. Uluslararası Yarışma, Gençler için Filmler, Gala Gösterimleri, Sinema ve Mutfak, Çağdaş Sinemanın ustaları, Türkiye Sinemasının ustaları ve Antalya Film Forum. Uluslararası yarışmada dünya sinemasının ustalarından oluşan 8 ile 10 film yer alacak. Son dönemde yaşanan mülteci krizinde Türkiye'nin oynadığı önemli bir rol var. Seçkide yer alan 4 film mülteci kriziyle ilgili. Yarışma seçkisinin yarısı kadın yarısı erkeklerden oluşuyor. Bu seçkide yer alacak filmler aynı zamanda Türkiye prömiyerini yapacak. Bu bölümde filmler "En İyi Film", "En İyi Yönetmen"," En İyi Kadın Oyuncu", "En İyi Erkek Oyuncu", "Jüri Özel ödülü", "Behlül Dal Ödülü" ve izleyicilerin belirlediği "Dr. Avni Tolunay Ödülü" için yarışacaklar. Jüri Başkanlığını Filistinli yönetmen Elia Suleiman'ın üstleneceği Uluslararası Yarışma jürisinin diğer isimleri daha sonra açıklanacak.

FORUMA KATILIM SEVİNDİRİCİ
Nuri Bilge Ceylan filmlerinin yapımcısı olarak da tanınan Zeynep Atakan, yeni sinemacılara, yapımcı bulamayan genç yeteneklere fırsat verdikleri Antalya Film Forumu'nun önemine dikkat çekti. Foruma gösterilen yoğun ilgiden bir hayli memnun olduklarını belirten Atakan "Forum, sinema endüstrisini profesyonellerle gençleri bir araya getiren önemli bir bölüm. Bu yıl çok iyi bir katılım oldu ve yeni açılan bölümlerimize ilgi yoğundu. Bu yıl Türkiye'den çok farklı hikayeler ve güçlü projelerin, yönetmenlerin, yapımcıların olduğu bir seçki ortaya çıktı. Şimdi finalistler ile iletişimde kalarak en iyi şekilde projelerini sunmaları için çalışmalarımız başlıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN