Yenikapı’da Uluslararası Lezzet İstanbul Festivali

Yenikapı’da Uluslararası Lezzet İstanbul Festivali
Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) önderliğinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve ana başlığı "Medeniyet" olan Uluslararası Lezzet İstanbul Festivali, Yenikapı Etkinlik Alanı'nda başladı.
Fesivalin açılışında konuşan Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, yeme içme festivallerinin halkın teveccühüne mazhar olduğunu, yeme içme konusunun nefsin en agresif olduğu alanlardan biri olduğunu söyledi. Kültürel değerler bağlamında bu tür festivallerin değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:
Zenginlikte dünya lideri bir mutfağımız var ama muftağın ve kültürümüzün ruhunu, inancımızın özelliklerini de bu vesileyle bütün dünyaya taşımamız lazım. Öncelikle o lezzeti, misafirperverliğiyle ve zarafetiyle insanları Türkiye'ye ve mutfağımıza çekmeliyiz ama mutfağımızın lezzetten ve doymaktan ibaret olmadığını, bu milletin misafirperverliğinin, ikram duygusunun, israf etmeyen kültürünün o mutfağa nasıl yansıdığını misafirlerimize aktarmalıyız.
İstanbul Valisi Vasip Şahin de festivalin hayırlı ve bereketli olmasını dileyerek "Bırakın Anadolu'yu, uluslararasılaştırabileceğiniz kalitede tatlarımız, lezzetlerimiz var. Bütün bunların ortaya çıkarılması lazım. Şu anda hangi dünya mutfağında 200'den fazla çorba çeşidi vardır" dedi.
BİZE ULAŞIN