POS çetesinin şifre vurgunu

İstanbul'da bir dolandırıcılık çetesi, anlaştıkları iş yerlerinin POS cihazlarına yerleştirdikleri özel aparatlarla şifre ve kart bilgilerini kopyaladıkları insanların hesaplarını boşalttı. Restoran sahibi olan iki kişinin "POS cihazlarımıza kart kopyalama aparatı yerleştirmemiz için bir dolandırıcılık çetesi bize para teklif ettiler" şikayeti üzerine inceleme başlatıldı.

POS çetesinin şifre vurgunu

İstanbul'da organize bir dolandırıcılık çetesi, alışverişlerde kullanılan ve farklı bankaların bankamatiklerine ait POS cihazlarına özel bir aparat takarak insanların kart bilgileri ve şifrelerini kopyaladı.

İddialara göre olay geçtiğimiz haftalarda ortaya çıktı. Mecidiyeköy'de iş yeri bulunan iki restoran sahibi, kendileri ile irtibata geçen organize bir çetenin para karşılığı, alışveriş ödemelerinde kullandıkları POS cihazlarına müşterilerin kart bilgilerini kopyalamaya yarayan özel bir aparat takmayı teklif ettiğini öne sürerek ihbarda bulundu. Polis söz konusu iddialarla ilgili geniş çaplı soruşturma ve inceleme başlattı. İddialara göre; POS cihazları aracılığıyla dolandırıcılık yapan çeteler şöyle çalışıyor: Restoranlar başta olmak üzere farklı iş yerleri ve mağazalara para teklif eden dolandırıcılar, teklifleri kabul görürse müşterilerin ödemelerinde kullanılan POS cihazlarının altına bir şifre kopyalama aparatı takıyor. Ödeme yapan kişinin kart bilgileri ve şifreleri kopyalanıyor. Vatandaşların kartlarını da kopyalayan çete üyeleri banka ve kredi kartlarındaki hesapları boşaltıyor.

DÜŞÜK MİKTARDA PARALAR ÇEKİYORLAR

Bazı iş yerlerinin kullandıkları bankamatiklere ait POS cihazlarına söz konusu aparatı para karşılığında yerleştirdikleri iddia edilen dolandırıcılık çetesinin bu yöntemle çok sayıda vatandaşın banka ve kredi kartlarının şifrelerini kopyaladıktan sonra hesaplarını boşalttığı iddia ediliyor. Polisin tespitleri ve iddialara göre; bazı çeteler kartları tamamen boşaltıyor.

İnsanların kart bilgilerini edinen diğer çeteler ise kredi ve bankamatik kartlarından mağdurların fark edemeyecekleri düşük miktarlarda paraları çekiyor ve uzun vadeli dolandırıcılık olayları gerçekleştiriyor. Polis, POS cihazları ile ödeme yapan vatandaşlara, ödemelerin alındığı POS cihazlarının altlarında en az POS cihazları büyüklüğünde farklı bir cihaz veya aparat bulunup bulunmadığını kontrol etmeleri, böyle bir durumu fark etmeleri durumunda ise mutlaka 155 Polis İmdat Hattı'na ihbarda bulunmaları yönünde uyarıda bulunuyor.

BİZE ULAŞIN