Hem kanserden hem diyalizden kurtuldu

Bir böbreğini kaybeden, 4 yıl sonra diğer böbreğini de yine kanser yüzünden kaybetme riski ile karşı karşıya kalan Beyaz Şahin, 4 santimlik tümörün 18 dakikada alınmasıyla sağlığına kuvuştu

Hem kanserden hem diyalizden kurtuldu
İstanbul'da yaşayan 62 yaşındaki 5 çocuk annesi Beyaz Şahin, 4 yıl önce bel, sırt ve yan ağrısı şikayetleri ile hastaneye başvurdu. Yapılan tetkiklerde, böbreğinde tümör olduğu belirlendi. Ameliyat ile tümörün çıkarılması gerekiyordu ancak kanser, böbreğinin büyük bir bölümünü kapladığı için böbrek de tümörle birlikte alındı. Tek böbrek ile yaşamaya başladı. Geçen yıl yine aynı şikâyetler ortaya çıktı ve dayanılmaz bir hal alınca doktora başvurdu. Bu kez kanser diğer böbrekte ortaya çıkmış, böbreğinin tam ortasında ve doku içine hapsolmuştu. Ya 4 santimlik tümör alınacak ve kanserden kurtulacaktı ya da diyaliz hastası olacaktı. Ameliyat çok riskliydi ve kanama nedeniyle yaşamı tehlikeye girebilirdi. İşte bu sırada Doç. Dr. Murat Binbay'a ulaştı ve tümörün kapalı yöntemle alınabileceğini öğrendi.

KRİTİK SÜRE 20 DAKİKA
Beyaz Şahin'in böbrek tümörü ameliyatı ile birlikte zamanla yarış da başladı. Kansere müdahale edebilmek ve kanamanın oluşmasını önlemek için böbreğin kanlanmasının kısa bir süre durdurulması gerekiyordu. Bunun için de böbrek ana damarına bir klips takıldı. Beyaz Şahin'in tümörlü olan tek böbreğinin yeniden sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için böbreğin kanlanmasını durduran klips, ana damara takıldıktan en geç 20 dakika içinde tümör böbrekten çıkarılmalıydı. Sonunda, robotik cerrahi uygulanarak belirlenen zamandan daha kısa sürede böbrek tümörden temizlendi. Doç. Dr. Binbay, bu tür ameliyatlarda hasta için saniyelerin bile yaşamsal önem taşıdığını vurgulayarak, "Hastamızın, böbrek fonksiyonlarını kaybederek diyalize mahkûm olma riski bulunuyordu. Tümör böbreğin tam ortasında ve içine yerleşmiş halde olduğundan, böbreğin fonksiyonlarını koruyarak onu çıkarmak zorundaydık. Bu cerrahilerde tümörü 20 dakika içinde çıkarmak ve böbreğin yeniden kanlanmasını sağlamak zorundasınız. Biz bu süreyi 18 dakikada aştık ve sorunsuz bir şekilde ameliyatı tamamladık. Hastamız, şu anda sağlıklı ve kansersiz bir böbreğe sahip" dedi. Ailesindeki pek çok kişiyi farklı türlerdeki kanserler nedeniyle kaybeden Beyaz Şahin ise böbrek kanserinin de aile genetiğinde olduğunu söyleyerek "Hastalığın yıllar sonra tekrarlaması yüzünden neredeyse diğer böbreğimi de kaybedecek duruma geldim. Neyse ki başarılı bir ameliyat ile sağlığıma kavuştum. Doktorum, başka bir tedaviye gerek olmadığını ve böbreğimin de sağlıklı olduğunu söyledi. Çok mutluyum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN