Adana'da 18 bini aşkın yabani zeytin aşılandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünce Adana'da vatandaşların kaliteli ürün elde edebilmesi amacıyla 18 bini aşkın yabani zeytin aşılandı.

Adana'da 18 bini aşkın yabani zeytin aşılandı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, orman köylülerinin kalkınmasına yönelik hazırlanan Yabani Zeytin Rehabilitasyonu Projesi kapsamında, Adana'da bozuk ormanlık alanlarda doğal yayılış gösteren ve halk arasında "delice" olarak adlandırılan yabani zeytinlerin aşılama çalışmaları sürüyor.

Bu kapsamda 2015'ten itibaren Feke'nin Yerebakan köyünde 30 bin dekarda 5 bin 406, mahallelerinden Sülemişli'de 93 bin dekarda 2 bin 955, Düşmüş'te 12 bin dekarda bin 470, Karacauşağı'nda 18 bin dekarda 3 bin 36 ve Akkaya'da 50 bin dekarda 5 bin 784 olmak üzere toplam 203 bin dekarda 18 bin 651 yabani zeytin aşılandı.

- "Orman köylümüze yeni gelir kapıları açıyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, zeytin aşılamalarının uzman ekip tarafından yapıldığını belirtti.

Eroğlu, "Yabani zeytinleri aşılamakla orman köylüsüne yeni gelir kapıları açarak, orman köylülerimizin gelirini ve refahını artırmayı hedefliyoruz. Aşılaması yapılan zeytinlerin bakımlarını da 3 yıl boyunca orman teşkilatımız yapıyor. Ayrıca bu zeytinliklerden elde edilecek ürünlerden faydalanma haklarını, eşit ve adil şekilde çekilen kura yöntemiyle köylülere dağıtıyoruz." ifadelerini kullandı.

Eylem planıyla köylüyü desteklemenin yanında bozuk ormanların da ekonomiye kazandırıldığını vurgulayan Eroğlu "5000 Köye 5000 Gelir Getirici Orman" eylem planı çerçevesinde yürüttükleri çalışmaların devam edeceğini kaydetti.

BİZE ULAŞIN