‘Kardeşime dağlar taşlar ağladı’

Fatma öğretmenin ağabeyi Yaşar Durak, kardeşinin ölümüne neden olan 15 yaşındaki sürücünün serbest bırakılmasına isyan etti. Durak, “Bir insan öldü, karar bu mu olmalıydı” dedi

‘Kardeşime dağlar taşlar ağladı’
Adana'da, geçen 28 Eylül gecesi, yolun karşısına geçmek isteyen Almanca öğretmeni Fatma Durak'a (31) çarparak ölümüne neden olan 15 yaşındaki Y.Ö.'nün hayatı dram çıktı. Mahkeme tarafından adli kontrol şartı uygulanarak çocuk yurduna yerleştirilen Y.Ö.'nün babası eve kuma getirince, bu durumu hazmedemeyen annesi evi terk ederek Diyarbakır'a gitti. Annesinin evi terk etmesi üzerine psikolojisi bozulan Y.Ö. de 13 yaşında uyuşturucu batağına düştü. Geçen yıl eroin komasına giren genç kız, devlet korumasına alınarak yetiştirme yurduna yerleştirildi.

AĞIR CEZA BEKLERKEN...
Tedavi altına alınan genç kız bağımlılıktan kurtulunca Sevgi Evleri'ne konuldu. Ancak bir süre önce babası yanına almak istedi. Yetkililerle yapılan görüşme sonucunda Y.Ö.'nün de olumlu yanıt vermesiyle genç kız babasının evine döndü. Ancak Y.Ö., burada Murat Güngör ile tanışıp sevgili olunca tekrar uyuşturucuya başladı. Fatma Durak'ı ezerek öldürmek suçundan mahkemeye çıkarılan Y.Ö., adli kontrol şartıyla ev hapsi cezasına çarptırıldı. Mehmet Özdemir'in kızını kabul etmemesi üzerine Y.Ö. yurda yerleştirildi. Y.Ö.'nün sevgilisi Murat Güngör'ün de uyuşturucu suçundan tutuklandığı, bir süre önce cezaevinden firar ettiği ve polis tarafından arandığı belirlendi. Ölen Almanca öğretmeni Fatma Durak'ın ailesi ise mahkemenin verdiği kararı duyunca büyük şaşkınlık yaşadı. Malatya'da taziyeleri kabul eden ağabey Yaşar Durak, "Biz en ağır cezanın verilmesini beklerken, adli kontrol şartı uygulanıp yurda teslim edilmesi kararıyla şok olduk. Sonuçta bir insan öldü. Bir hayat gitti. Kardeşim için dağlar taşlar ağladı. Bu olayın peşini bırakmayacağız. Bizim canımız, ciğerimiz yandı. Bu tür olaylarda böyle cezalar verilmemesi ve başka canların da yanmaması için ne gerekiyorsa yapacağız" diye konuştu.

HAYATI DRAM ÇIKTI
Ev hapsi cezasına çarptırılan 15 yaşındaki Y.Ö.'nün, ailevi sorunları nedeniyle uyuşturucu batağına düştüğü belirlendi.
BİZE ULAŞIN