Tapu vurgunu 3 kente sıçradı

İstanbul'da arazi sahiplerinin kimlik bilgilerini kullanarak kendi fotoğraflarıyla hazırladıkları sahte kimlik ve sahte vekaletnamelerle arazileri satarak haksız kazanç sağlayan dolandırıcılık çetesine yönelik soruşturma 3 kente daha sıçradı.

Tapu vurgunu 3 kente sıçradı

Edirne, Antalya ve Muğla'nın Bodrum İlçesi'nden mağdurlar peş peşe emniyet birimlerine koştu. Arazilerinin kendilerinden habersiz bir şekilde satıldığını öğrenen mağdurlar, arazilerini üçüncü kişilere satan dolandırıcıların İstanbul'da çökertilen çetenin üyeleri ile bağlantılı olduklarını öne sürdü. SABAH'ın "Uyanık emlakçı çeteyi çökertti" başlıklı haberinin ardından polise koşan mağdurların iddialarıyla ilgili incelemeler derinleştirildi.

İstanbul'da geçtiğimiz ağustos ayında ortaya çıkan büyük tapu vurgununda yeni mağdurlar ortaya çıktı. İstanbul'da arsa ve arazileri bulunan insanların tapu ve kişisel bilgilerini edinen organize bir dolandırıcılık çetesi, tapu sahiplerinin kimlik bilgileriyle hazırladıkları sahte kimlik ve sahte vekaletnamelere 60 bin liraya anlaştıkları kişilerin fotoğraflarını yerleştirdi. Fotoğraflarını kullanarak sahte kimlikler hazırladıkları ve 60 bin lira ödedikleri kiralık dolandırıcıları da satış işlemlerinde kullanan ve sahte evraklar ile farklı illerden sahte vekaletnameler çıkartan dolandırılık çetesi, yüksek fiyatlı arazileri 3'te 1 fiyatına satarak yüklü miktarda vurgun yaptı ve haksız kazanç sağladı."VURGUN 50 MİLYONU AŞTI" İDDİASI

İstanbul Emniyeti operasyonla çeteyi çökertti. Çete üyelerinin baskın yapılan adreslerinde 17 kişiye ait tapu kayıt örnekleri ve kimlik bilgileri ele geçirildi. Geçmişte sahte kimlik hazırladıkları kişiler aracılığıyla çok sayıda kişinin arsa ve arazisini tapu sahiplerinden habersiz bir şekilde sattıkları ve yüklü miktarda haksız kazanç sağladıkları iddia edilen çeteyle ilgili geniş çaplı inceleme başlatıldı. İnceleme devam ederken farklı illerden mağdurlar da peş peşe emniyet birimlerine koştu. İstanbul dışında Edirne, Antalya ve Muğla'nın Bodrum İlçesi'nden mağdurlar, arazilerinin kendilerinden habersiz bir şekilde satıldığını öğrendiklerini söyledi. Emniyete ve savcılık makamlarına şikayetçi olan bazı mağdurlar, satış işlemlerini yapan kişilerin İstanbul Çatalca'da suçüstü yakalanan organize çetenin üyeleriyle bağlantılı olduklarını öne sürdü. 4 ildeki vurgunun miktarının 50 milyon TL'yi aştığı iddia edildi. SABAH'ın "Uyanık emlakçı çeteyi çökertti" başlıklı haberinin ardından dolandırıldıklarını fark ederek polise koşan mağdurların iddiaları ile ilgili incelemeler derinleştirildi. Emniyet, iddiaları ve dosyaları tek tek soruşturuyor.

DEDEKTİF EMLAKÇI YAKALATMIŞTI

Çete üyeleri, İstanbul Çatalca'da değeri 5 milyon lira olan 30 dönümlük bir araziyi internet üzerinden 1.5 milyon liraya satmak üzereyken emlakçı A.B.'nin (34) şüpheye kapılması üzerine çökertilmişti. Fiyatın çok düşük olması üzerine şüphelenen emlakçı A.B. dedektif gibi iz sürerek satıştan haberi olmayan üç arazi hissedarını sosyal medyadan bulmuştu. Arazilerinin sahte kimlik ve sahte vekaletnamelerle satılmak üzere olduğunu öğrenen hissedarların şikayeti üzerine 4 çete üyesi de satış işlemleri yapılırken suçüstü yakalanmış ve tutuklanmıştı. Çatalca Tapu Müdürlüğü'ndeki operasyonda, satış işlemi karşılığında çeteden 60 bin lira alan Bayram S.'nin yakalanma anı kameralara yansımıştı.

"E-DEVLET'TEN KONTROL EDİN"

Vatandaşların aynı ve benzer dolandırıcılık olaylarında mağdur olmamaları için sık sık 'e-devlet' üzerinden tüm tapu bilgilerini kontrol etmeleri gerektiğine vurgu yapılıyor.

BİZE ULAŞIN