Nasıl kıydınız yavrularıma

Nasıl kıydınız yavrularıma

Mulhouse kentinde 3’ü Türk, 5 kişinin yaşamını yitirdiği yangınla ilgili gözaltına alınan kundakçı, suçunu itiraf etti. Faciada 2 torununu kaybeden dede Salman Aksu ise acı haber üzerine Fransa’ya gitti. Aksu, ”Nasıl kıydınız yavrularıma. Ciğerimizi yaktınız, sizin de yansın” diye feryat etti

Fransa'nın Mulhouse kentinde Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı Bourtzwiller mahallesinde geçtiğimiz pazar gecesi çıkan yangın iki Türk aileye ateş düşürdü. Kundaklama sonucu çıktığı belirtilen yangında Kahramanmaraşlı Oğuzhan (31) ve Hüsne Aksu (29) çiftinin çocukları Damla (6) ve Emirhan (8) ile Gümüşhane Kelkitli İsmail Ertunç'un 9 yaşındaki kızı Senem yaşamını yitirdi. 8 kişi ise yaralandı.

KUNDAKÇI SUÇUNU İTİRAF ETTİ
Kundaklama sonucu meydana geldiği belirtilen yangında hayatını kaybeden Damla ve Emirhan Aksu kardeşlerin Kahramanmaraş'ta yaşayan dedesi ise acı haberi alır almaz Fransa'ya gitti. Gözyaşlarına boğulan dede Salman Aksu, "Nasıl kıydınız yavrularıma. Caniler, vicdansızlar. Bizim ciğerimizi yaktınız. Sizin de ciğeriniz yansın" diye feryat etti. Salman Aksu, yangında oğlu Oğuzhan, gelini Hüsnegül Aksu ve torunları Berat Seyhan (1) ile Emine Ezel'in (10) de yaralandığını ve hastanede tedavi altına alındığını söyledi. Oğuzhan Aksu'nun Fransa'da kardeşleri ile birlikte inşaat işiyle uğraştığı öğrenildi. Bu arada Damla ve Emirhan'ın ölümü hastanede tedavi gören anne ve babasına söylenmedi. Oğuzhan Aksu'nun kuzeni Faruk Aksu SABAH'a yaptığı açıklamada, "Oğuzhan karıncayı bile incitmez. Kardeşleri ile birlikte Fransa'da inşaat işiyle uğraşıyor. Yazları Kahramanmaraş'a gelir" dedi. Öte yandan yangınla ilgili flaş bir gelişme de yaşandı. Gözaltına alınan 28 yaşındaki şüphelinin suçunu itiraf ettiği belirtildi. Zanlının kundaklama ve haneye tecavüz gibi suçlardan sabıkasının bulunduğu öğrenildi.

ERDOĞAN'DAN TAZİYE
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yangında hayatını kaybeden Aksu kardeşlerin babası Salman Aksu ve dayıları Mikdat Polat'ı dün gece telefonla aradı. Erdoğan, iki kardeşe Allah'tan rahmet, aileye ise sabır ve metanet diledi.

'ÜSTÜ ÖRTÜLEMEYECEK'
Paris'teki temaslarını yarıda kesen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da facianın yaşandığı Mulhouse şehrine geçti. Yangınla ilgili yetkililerden bilgi alan Kurtulmuş, çocuklarını kaybeden acılı ailelere taziyelerini iletti. Kurtulmuş, Türkiye'nin Strasbourg Başkonsolosluğu ve Paris Büyükelçiliği'nin olayın aydınlatılması için konuyu takip ettiğini belirtti. Türk vatandaşları ile de bir araya gelen Kurtulmuş, "Olayın üstünün hiçbir şekilde örtülmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.
BİZE ULAŞIN