Sakarya’nın Evrim’i Türkiye ikincisi

Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Topluluğu, dünyanın en önemli öğrenci inovasyon yarışmalarından Shell Eco Marathon’da Türkiye ikincisi oldu

Sakarya’nın Evrim’i Türkiye ikincisi
Türkiye'nin en başarılı ve aktif öğrenci topluluklarından Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Topluluğu (SAİTEM) her yıl Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında düzenlenen, dünyanın en önemli öğrenci inovasyon yarışmalarından biri olan Shell Eco Marathon'da Türkiye ikincisi oldu.
Yarışma kapsamında 16-25 yaş arasında gençler, kendi tasarladıkları ve ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere yarışıyor. Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWh enerji ile en fazla yolu kat eden takımlar ödüllendiriliyor. Geçen 22-24 Eylül'de İstanbul'da düzenlenen, 5 ülkeden 22 takım ve 300'ü aşkın öğrencinin katıldığı yarışmaya, elektrikle çalışan ve tamamen ekipteki öğrencilerin kendi üretimi olan "Evrim" adlı arabayla katılan SAİTEM, Şehir Konsepti Akü Beslemeli Elektrik Yakıtı (Urban Concept Battery Electric) kategorisinde yarışarak ikinciliğe ulaştı. SAİTEM Başkanı Ali Görüm, 2018 Mayıs'ında Londra'da düzenlenecek maratonda Avrupa birincisi olmayı hedeflediklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN