Tuğba gerçek yuvasında çok mutlu

Tuğba gerçek yuvasında çok mutlu

Bangladeşli bir aile tarafından 2009'da daha 3.5 yaşındayken kaçırılan ve Dakka Büyükelçiliği'nin girişimleriyle 16 ay sonra kurtarılan Tuğba Aksu artık 12 yaşında. Tuğba, Türkiye'ye getirildiğinde ailesini tanımıyordu. Türkçe konuşamıyordu. Şimdi o günler geride kaldı. Bu yıl 7'nci sınıfa gidiyor ve çok mutlu. Kendisine psikolojik destek veren ve soyadını hatırlamadığı doktor Handan'ı unutamıyor. "Doktorumu çok sevmiştim, tedavimde çok emeği oldu. Onu bir daha görmek isterim fakat ulaşamıyorum" diyor. Annesi Gülten babası Halil Aksu ise hala korkuyor.

* Baba Halil Aksu: O zamanki 4 senelik üst komşumuz Bangladeşli Abdulselam ve eşi Fatima'nın çocukları olmuyordu. Bize gelip 'Çocuğumuz olmuyor. Bir rüya gördük, eğer sizin kızınızı umreye götürürsek çocuğumuz olacak' deyip bizi kandırdılar. Daha sonra Tuğba için Bangladeş'ten sahte doğum belgesi ve seyahat belgesi düzenletip kendi çocukları gibi göstermişler. Umreye diye gidip Bangladeş'e kaçırdılar.
Üzerinden 8 yıl geçti ama hala korkum devam ediyor.

Anne Gülten Aksu: Kızımı havaalanında görünce öyle bir çığlık atmışım ki, kızımı korkuttum. Daha sonra polisin kucağından bize gelmek istemedi, ağladı. Çok heyecanlandım, kendimi tutamadım. Birlikte geçirdiğimiz ilk gün onu doya doya öptüm. Birlikte parka gidip vakit geçirdik. Ona yeniden kavuşmak benim için bir mucizeydi. Tuğba ilk geldiğinde tuhaf kelimler söyledi, yabancılık çekti. Türkçe öğrenmeye başlayınca bize ısındı. Psikoloğun yardımıyla ona nasıl davranmamız gerektiğini öğrendik. Aradan yıllar geçti şimdi Tuğba 12 yaşında genç bir kız, keyfi yerinde. Yanımızdan hiç ayırmıyoruz.BİZE ULAŞIN