'Deli Mehmet' rüzgârı

Gökova Körfezi’nde bulunan Akyaka beldesi, “Deli Mehmet” adıyla bilinen yöresel rüzgâr nedeniyle yılda 100 bin sörf tutkununu ağırlıyor

'Deli Mehmet' rüzgârı
Muğla'nın dünyaca ünlü Gökova Körfezi'nde bulunan Akyaka beldesinde bu yıl Dünya Kiteboard Ligi'nin Türkiye ayağındaki yarışmalar coşkuyla başladı. Rüzgar ve uçurtma sörfü alanında Avrupa'daki en iyi 8 sahil arasında bulunan Akyaka'nın birinci derece sit alanı olan Akçapınar sahili daha önce piknik alanıydı. Bölgenin yılın her döneminde sörf için uygun rüzgar aldığı belirlenince Muğla Valiliği tarafından sahil Kiteboard (uçurtma sörfü) alanı olarak tescillendi. 2010'dan beri bölgede açılan özel okullar öğrencilere rüzgar ve uçurtma sörfü dersleri veriyor. Akyaka'da 2017 Dünya Kiteboard Ligi'nin Türkiye ayağındaki yarışmalar başladı. Türkiye Yelken Federasyonu himayesinde Akçapınar sahilinde "WKL Amarok Dünya Kupası Akyaka" adıyla düzenlenen organizasyona 19 ülkeden 36 sporcu katıldı.

KONAKLAMA YERİ YETMİYOR
Organizasyonun düzenleyicisi Tarık Köni, dünyanın önde gelen sporcularının yer aldığı yarışların, bölgenin dünyaya tanıtımı açısından önemli olduğunu söyledi. Çok sayıda seyirci sporcuların su üzerinde yaptığı akrobatik hareketleri ilgiyle izledi.Bölgede "Deli Mehmet" adıyla bilinen yöresel rüzgar nedeniyle sahilin sörfe çok elverişli olduğunu anlatan sörf tutkunları, "Her yıl 100 bin kişi rüzgar ve uçurtma sörfü yapmak ve eğitim almak amacıyla Akyaka'ya geliyor" dedi. Gelen her sörfçünün bölgeye önemli gelir sağladığını belirten Akyakalı turizmciler "Ziyaretçi sayısı arttığı için konaklama yeri yetmiyor. Birçoğu yakın belde ve köylerde kalıyor. Deli Mehmet rüzgarı ve muhteşem doğasının yanında elverişli hava şartları nedeniyle bir çok ünlü sporcu burayı antrenman alanı olarak kullanıyor" diye konuştu.

EFSANE BÖYLE BAŞLADI
1970'li yıllarda bölgede yaşayan Mehmet adlı bir balıkçı, rüzgarlı bir günde eşiyle tartışır ve arkadaşlarının engellemelerine rağmen denize açılır. Ama bir daha geri dönmez. Teknesi ise günler sonra sahilde bulunur. Bölgede yıl boyunca her 10-15 günde bir sert esen rüzgara o günden sonra "Deli Mehmet" adı verilir. Şiddetli rüzgar nedeniyle bölgede avlanan balıkçılar günlerce denize açılamaz.
BİZE ULAŞIN