Tıkalı bacağa koldan yapay damar kanalı

Tıkalı bacağa koldan yapay damar kanalı

İki bacağını besleyen aort damarları tıkalı olan 67 yaşındaki Ahmet Melih Dalan, kol atar damarlarından tıkalı olan bölgeye yapay bir damar kanalı hazırlanarak hayata bağlandı

İstanbul'da metro istasyonunda fenalaşıp felç riskiyle karşı karşıya kalan 67 yaşındaki muhasebe müdürü Ahmet Melih Dalan, ilk 6 saatin hayati derecede önemli olmasına rağmen 26'ncı saatte ameliyata alındı. Buna rağmen başarılı bir operasyon geçiren Dalan'ı, kolundan bacağına doğru açılan yapay damar kanalı hayata bağladı. İstanbul'da yaşayan muhasebe müdürü Ahmet Melih Dalan, 7 Haziran'da işten çıktıktan sonra eve gitmek üzere metroya bindi. Dalan, metro istasyonunda aniden ensesinden aşağıya doğru bir yanma ve ayaklarında ağrı ve his kaybı yaşadı. Saniyeler içinde adım bile atamaz hale geldi. Hemen en yakın devlet hastanesine kaldırıldı. Oradan da nöroloji servisi olan başka bir devlet hastanesine nakledildi. Saatler içinde 4 MR, 2 de tomografi çekildi ancak teşhis konulamadı. Bir doktor, ayağındaki morluğu görünce kalp-damar uzmanının görmesi gerektiğini belirtti. Dalan'ın psikolog oğlu, Bahçelievler'deki özel bir hastanenin kalp-damar cerrahı Doç. Dr. Gökçe Şirin'e whatsapp'tan tüm tetkik sonuçlarını gönderdi.

15 YILDA ÜÇÜNCÜ VAKA
Ahmet Melih Dalan acilen hastaneye yatırıldı. Bu gibi durumlarda ilk 6 saat hayati önem taşırken, Dalan geç kalmıştı ve ancak 26'ncı saatte ameliyata alındı. Doç. Dr. Gökçe Şirin, saatlerle yarışarak, ateroskleroz (damar sertliği) yaşayan Dalan'ı ameliyat etti. Operasyonu, "Son 15 yılda karşılaştığım üçüncü vaka" sözleriyle özetleyen Şirin, zorlu geçen ameliyat sürecini şu sözlerle anlattı: "Karın bölgesinde ve her iki bacağı besleyen aort damarlarında ciddi tıkanma vardı. Damarlarını güncel tekniklerden faydalanarak açmak zor olunca, kol atar damarlarından tıkalı olan bölgeye yapay bir damar kanalı hazırladık. Kol atar damarından sağ bacak atar damar başlangıcına kadar oluşturduğumuz kanal ile ilk bağlantımızı ve hemen devamında sol bacak atar damar başlangıcına yeni bir köprü oluşturarak sol bacak akışını da organize ettik. Sol bacakta 24 saat sonra neredeyse tam bir iyileşme gördük. 24'üncü saatten sonra sol bacakta motor hareket ve his kusurlarının tamamı iyileşti. Bir hafta sonra da sağ bacak düzeldi."

YÜZDE 5 ŞANSIM VARDI
Dalan, "Oğlum, ailem iyi ki yüzde 5 kurtulma şansımı göze alarak beni ameliyata sokmuş. Ne kadar ciddi bir operasyon geçirdiğimi her şey bittikten sonra anladım aslında. Çok şükür ayaktayım, ayaklarımın üstündeyim. Kendi ihtiyaçlarımı kendim giderebiliyorum. O yüzde 5 ihtimalin yüzde 99'unu doktoruma borçluyum. Beni yeniden hayata döndürdüğü için teşekkür ediyorum" sözleriyle mutluluğunu ve yaşama sevincini dile getirdi.


Ahmet Melih Dalan, nadir yapılan bir ameliyatla hayata tutundu. Dalan, "46 yıllık evliyim. O gün evlilik yıldönümümüzdü. Rezervasyon yaptırmıştım ve o gece evlilik yıldönümümüzü kutlayacaktık" dedi.
BİZE ULAŞIN